1. Kolor listew. Listwy przypodłogowe poliuretanowe czy drewniane?
2. Wysokość listew
3. Sposób mocowania
Ceny listew przypodłogowych, niezależnie od tego, czy mamy na myśli listwy przypodłogowe poliuretanowe, drewniane czy z MDF, określane są najczęściej w przeliczeniu na sztukę. Z reguły długość jednej to 2,5 metra, choć w sprzedaży są także warianty krótsze i dłuższe.
Kolor listew. Listwy przypodłogowe poliuretanowe czy drewniane
Dobierając kolor listew, można kierować się kilkoma wytycznymi. Pierwszą, najczęściej stosowaną opcją jest dopasowanie ich po prostu do barwy parkietu. To opcja bezpieczna, która przy okazji powiększa optycznie metraż pomieszczenia. Możliwe jest również wybranie listew kontrastowych: ciemnych do jasnej podłogi lub jasnych do ciemnej. Zasadniczo pierwszy wariant najlepiej sprawdza się, jeśli listwy nawiązują kolorem do stolarki okiennej i drzwiowej. Druga opcja, np. białe listwy przy ciemniejszej podłodze to wybór ryzykowny, który dobrze prezentuje się jedynie w przypadku identycznie jasnych ścian. Asortyment pod tym względem jest na szczęście zróżnicowany. Na przykład listwy przypodłogowe poliuretanowe można pomalować na dowolną barwę.
Wysokość listew
Im wyższe jest pomieszczenie, tym wyższą listwę przypodłogową można w nim zastosować. W przypadku niskich wnętrz, trzeba z tym uważać, aby nie obniżyć ich jeszcze bardziej. Najlepszym wyborem będą listwy w kolorze ścian. Egzotyczne deski i ciemne panele lepiej wyglądają z listwami niskimi, zaś klasyczny dąb - z wysokimi i smukłymi.
Sposób mocowania
Listwy można montować na wiele sposobów. Kiedyś standardem była metoda klamrowa, wymagająca wcześniejszego przytwierdzenia do ściany specjalnej konstrukcji. Obecnie listwy montuje się do ściany za pomocą kołków lub kleju. Oba sposoby mają swoje zalety i sprawdzają się nawet, jeśli powierzchnia ściany jest nierówna. Warto również pamiętać o kątownikach i słupkach narożnych, co ułatwia mocowanie.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze