Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dźwięki zabytkowego fortepianu Fibigera na kaliskim Głównym Rynku WIDEO I ZDJĘCIA

Od niedzieli praktycznie z każdego zakątka naszego miasta rozchodzą się dźwięki muzyki. W centrum miasta w rytmie muzyki spacerują mażoretki, słychać trąbki, puzony, klarnety, saksofony i wiele innych instrumentów. W Kaliszu trwa Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych. Wczoraj na Głównym Rynku w ramach akademii wybrzmiały dźwięki odrestaurowanego, zabytkowego fortepianu Arnolda Fibigera.
Dźwięki zabytkowego fortepianu Fibigera na kaliskim Głównym Rynku WIDEO I ZDJĘCIA

Koncert fortepianowy rozpoczął się w środę, 19 sierpnia wieczorem o 19:30 w samym sercu Kalisza czyli na Głównym Rynku. Wystąpiła w nim orkiestra dęta oraz soliści grający na zabytkowym fortepianie Arnolda Fibigera. Koncert rozpoczął się hymnem górniczym orkiestry dętej PAK KWB Konin, która ma już za sobą 65-letnią tradycję muzykowania w wielu polskich miastach i krajach na całym świecie.

Później odbyło się coś niecodziennego, nietypowego, orkiestra wykonała trzeci koncert fortepianowy Ludwika van Bethoveena, a przy fortepianie zasiadł 14-letni koniński pianista Filip Pacześny. Artysta urodził się w Koninie, gdzie w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej. Filip na swoim koncie ma liczne osiągnięcia na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertował już na Zamku Królewskim w Warszawie, w Warszawskich Łazienkach a także w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Fortepian w trakcie prac renowacyjnych fot. Łukasz Kowalczyk

Koncert na tak unikatowym instrumencie nie odbyłby się gdyby nie renowacja tego oryginalnego fortepianu. A te przeprowadził Sylwester Kowalczyk, uczeń samego Gustawa Arnolda Fibigera.

- Wszystko się nam udało, instrument został zbudowany w fabryce Arnolda Fibigera tuż przed wojną w ’38 roku, służył ludziom do 2018 roku, był w bardzo opłakanym stanie, wzięliśmy ten instrument do swojej firmy, postanowiliśmy go wyremontować – opowiadał Sylwester Kowalczyk, renowator instrumentów.

- Był to tradycyjny typowy instrument tak jak tysiące spotykanych współczesnych instrumentów, klasyczna forma, kwadratowe nogi, prosta obudowa i postanowiliśmy w naszej firmie zrobić coś co będzie hołdem dla mojego nauczyciela Gustawa Arnolda Fibigera III, który był moim wykładowcą w Technikum Budowy Fortepianów, notabene był założycielem tego technikum i w tej chwili złożyło się to wspaniale, bo rok 2020 ogłoszony został Rokiem Rodziny Fibigerów i w hołdzie Mistrzowi postanowiłem wykonać coś co pewno spodobałoby się mojemu mistrzowi – dodał Sylwester Kowalczyk. 

Kaliszanin, w Technikum Budowy Fortepianów, oprócz zwykłych przedmiotów takich jak język polski, czy matematyka, uczył się przede wszystkim strojenia instrumentu, intonowania go a także posiadł wiedzę dotycząca właściwości drewna, metalu i praw fizyki, bo jak wiadomo, na zbudowanie instrumentu składa się bardzo wiele czynników mających wpływ na jego finalny, najwłaściwszy dźwięk.

 - Musieliśmy wymienić płytę rezonansową ponieważ ona była w bardzo złym stanie, zaniedbana, niewłaściwie impregnowana i było bardzo dużo pęknięć i podjęliśmy decyzję, że wymienimy tą płytę, udało się to zrobić perfekcyjnie, zgodnie z kanonami wiedzy przekazanymi przez Gustawa Fibigera – powiedział renowator, który w branży pracuje już prawie 40 lat. – Doświadczenie sprawiło, że udało nam się uzyskać naprawdę wspaniałe brzmienie, dorównujące fortepianom koncertowym, mimo, że jest to fortepian niepełnokoncertowy, on ma tylko 2,40cm, fortepiany koncertowe mają 2,80cm, ale z powodzeniem może konkurować z najlepszymi światowymi markami – dodał Sylwester Kowalczyk.

Renowacja tego instrumentu trwała 8 miesięcy. Jak powiedział nam renowator instrumentu wszystko to ręczna robota. – Postaraliśmy się to wykonać w miarę skromnie, ale ładnie, zastosowaliśmy dodatkowe intarsje, wstawki dodatkowej okleiny i wszystkie widoczne elementy tj. nogi, cokoły i rzeźby – to robota ręczna, taka typowa sznycerka.

I udało się, efekt jest doskonały, a brzmienie kaliszanie mogli ocenić sami podczas koncertu.

KB, fot. autor, zdjęcia fortepianu w trakcie renowacji: Łukasz Kowalczyk; wideo: Telewizja Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/