Czym jest dochód pasywny? Najprościej, w teorii: to zyski, które czerpiemy przy jednorazowym lub niewielkim wkładzie własnym (przez niego powinniśmy rozumieć inwestycję finansów, a także naszego czasu oraz umiejętności). W przeciwieństwie do ośmiogodzinnego dnia pracy na etacie, zarabianie w sposób pasywny wymaga naszej uwagi na samym początku lub sporadycznie, od czasu do czasu. Odłóżmy jednak między bajki mit, że dochód pasywny nie wymaga absolutnie żadnej pracy. Zupełnie nie interesując się naszym źródłem dochodu, możemy bardzo szybko je stracić, a osoby, które obiecują nam ogromne zyski przy zerowym wkładzie naszej pracy, prawdopodobnie nie są wobec nas uczciwe.
A jednak zysk, który „sam” pojawia się na naszym koncie, jest bardzo kuszący. Na dodatek — osiągalny. Istnieje co najmniej kilkanaście sposobów na dochód pasywny, który dla niektórych stanowi jedyne źródło zarobków. Czyż to nie idealna sytuacja? Możesz wyjechać na całoroczne wakacje, spać do południa lub oddawać się ulubionemu hobby, podczas gdy na Twoje konto regularnie wpływają pieniądze zarobione „pasywnie”.
Warto zainteresować się tym zagadnieniem. Bez względu na to, czy postanowisz zainwestować w tanie nieruchomości w Hiszpanii w ofercie worldresidence.eu, czy stworzysz własny serwis internetowy, masz szansę na zarobek przy niewielkim (lub początkowo dużym, a potem — sporadycznym) nakładzie pracy.
Dochód pasywny w internecie i poza nim
Internet wyzwala kreatywność i jest świetnym miejscem na pasywny zarobek. Źródeł dochodu w internecie jest naprawdę wiele — jeśli mamy blog, rozwinięte profile w mediach społecznościowych lub serwis internetowy, najprostszym wyborem będą reklamy i programy partnerskie. Jeśli mamy szczególne umiejętności, możemy podzielić się swoją wiedzą w formie książki, kursu online, audiobooka lub ebooka (gdy sprzedaż odbywa się automatycznie, nie wymaga naszej uwagi!). Fotografowie i graficy mogą sprzedawać swoje prace np. w bankach zdjęć, a także w formie printów, nadruków na koszulkach czy kubkach.
Jeśli wolimy dochód pasywny z innych źródeł, warto zainteresować się urządzeniami samoobsługowymi (np. myjnią samoobsługową), która jednak wymaga miejsca pod inwestycję oraz generuje znaczne koszty podczas zakupu. Możemy także zakupić automaty do kawy lub słodyczy. Innym sposobem jest zainwestowanie w giełdę lub franczyza.
Czy wynajem nieruchomości to dochód pasywny?
Wynajem nieruchomości to jedna z pierwszych rzeczy, które przychodzą do głowy, gdy myślimy o dochodzie pasywnym. A jednak niektórzy twierdzą, że wynajem nieruchomości nim nie jest, ponieważ wymaga naszej uwagi przez cały czas. Musimy poświęcić wiele czasu już na etapie poszukiwania lokalu pod inwestycję (nie tylko w Polsce — niektórzy wybierają np. nieruchomości w Hiszpanii lub Wielkiej Brytanii). Następnie nasz czas pochłaniają niezbędne formalności, remonty i naprawy, a finalnie — poszukiwanie najemców oraz prezentowanie mieszkania. Nawet po podpisaniu umowy najmu, musimy od czasu do czasu skontrolować stan nieruchomości oraz być do dyspozycji najemców np. w razie konieczności napraw.
Mimo to wynajem nieruchomości jest bardzo atrakcyjnym sposobem zarabiania pieniędzy i ulokowania oszczędności, a ponadto nie angażuje nas na kilka lub kilkanaście godzin każdego dnia. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdy dochód pasywny wymaga — mimo nazwy i przyświecającej mu idei — naszego wkładu pracy, nieruchomości okazują się świetnym wyborem.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze