Dodatkowe obostrzenia zdjęto wcześniej z powiatu ostrzeszowskiego, który jeszcze w połowie sierpnia był tzw. strefą czerwoną. 21 sierpnia trafił na listę żółtą, do której dołączył też powiat ostrowski. Pod koniec wakacji z listy zniknęły oba, ale na najnowszej mapie Ministerstwa Zdrowia powiat ostrowski widnieje jako zagrożony dodatkowymi obostrzeniami.
Aktualnie czerwone strefy to:
- Nowy sącz
- powiat limanowski
- powiat pajęczański.
Strefy żółte to:
powiat nowosądecki
- powiat łowicki
- powiat lipski
- powiat kolski
powiat konecki
- powiat przeworski
- powiat kłobucki.
Powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzenia to:
- łańcucki
- kościerski
- otwocki
- Skierniewice
- ostrowski
- starogardzki
- tatrzański
- nowotarski
- żuromiński
- wieluński
Czerwone i żółte strefy wydzielone zostają na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dnach na danym obszarze. Jeśli w tym okresie zdiagnozowanych zostanie ponad 12 przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców, to powiat kwalifikuje się jako czerwoną strefę. Żółta strefa obowiązuje w sytuacji, gdy liczba zakażeń przekroczy 6, ale jest niższa niż 12 na 10 tys. osób.
W strefie czerwonej maseczki obowiązują także w przestrzeni publicznej, a nie tylko w sklepach czy komunikacji miejskiej. Nie można m.in. organizować kongresów i targów, funkcjonuje zakaz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. Siłownie pozostają otwarte, jednak obowiązują limity osób: jedna na 10 metrów kwadratowych. Dopuszczalna jest Organizacja wesel, ale tylko do 50 osób (nie wliczając obsługi).
W strefie żółtej obowiązują podobne obostrzenia, jednak są one znacznie mniej rygorystyczne. Na targach, wystawach czy konferencjach może przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe, a na siłowniach jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Z kolei w weselach może uczestniczyć maksymalnie 100 osób (nie wliczając obsługi).
MIK, fot. MZ
Napisz komentarz
Komentarze