Wytyczona w 1800 r. aleja Wolności to jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii naszego miasta. Patronowały jej damy - księżniczka Luiza, cesarzowa Józefina oraz Aleksandra Piłsudska, a także władcy i dyktatorzy - król Fryderyk Wilhelm III, Herman Göring i Józef Stalin. Obecną nazwę nosi od 1958 roku. Zwieńczona wejściem do urokliwego parku od zawsze stanowiła ulubione miejsce spacerów kaliszan i centrum życia kulturalnego miasta. - Powstało dziewięć odcinków poświęconych między innymi słynnym architektom, których budowle stały lub wciąż stoją przy alei oraz czterem mostom, wszak równolegle do niej wije się rzeka Prosna, a także ważnym instytucjom: sądowi, bankom, fabrykom, sklepom, hotelom, ośrodkom kultury i rozrywki – mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. - Tutaj jest teatr, a niegdyś prężnie działały Empik i kino Oaza. Tutaj swe siedziby miały gestapo, Urząd Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska, ale walczyła też Solidarność. Tutaj po rozprawie w sądzie można wyruszyć do więzienia, ale też z radością rozpocząć nowe życie w Pałacu Ślubów. Tutaj od lat mieści się jedna z filii kaliskiej biblioteki, a już niebawem ruszy Akademia Kaliska.
Projekt pod reżyserską opieką dyrektora biblioteki Roberta Kucińskiego, zrealizowali: pracownicy Filii nr 4: Grażyna Handke, Michał Hynas i Mateusz Halak oraz kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, Monika Sobczak-Waliś.
Premierowo kolejne odcinki będą prezentowane codziennie od 12 do 20 września 2020 roku o godzinie 12.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Później cała seria zostanie umieszczona na stronie internetowej MBP.
MIK, fot. MBP
Napisz komentarz
Komentarze