Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 21:16
Reklama
Reklama
Reklama

Zegar przy Rogatce odmierza czas od 87 lat ZDJĘCIA

Zegar przy Rogatce odmierza czas od 17 września 1933 roku. Jest jednak starszym bratem zegara ratuszowego, umieszczonego w wieży ratusza w 1925 roku, najbardziej znanego z czasomierzy z warsztatu Rafała Władysława Stiltera.
Zegar przy Rogatce odmierza czas od 87 lat ZDJĘCIA

Zegar został skonstruowany na Wystawę Rzemiosła w 1912 roku. Mistrz rzemiosła z Kalisza otrzymał za niego złoty medal i przez wiele lat zegar był dumą i ozdobą jego warsztatu. W 1933 roku, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej, Rafał Stilter podarował go miastu. Mechanizm umieszczony został w wieżyczce zaprojektowanej przez Alberta Nestrypke. Stojący u zbiegu ulic Harcerskiej i Śródmiejskiej zegar pokazuje godziny na trzech tarczach. Jest jedną z wizytówek naszego miasta. I co istotne i warte podkreślenia, od początku o mechanizm dba rodzina Stilterów. Obecnie dogląda go Janusz Stilter, który poznawał kaliskie czasomierze już jako kilkuletni chłopiec pod kierunkiem dziadka.

Rafał Stilter wytwarzał własne zegary wieżowe i reklamowe. W sumie dla Kalisza i nie tylko stworzył piętnaście egzemplarzy tego typu czasomierzy. Najbardziej znanym, obok ratuszowego jest zegar stojący przy kaliskiej Rogatce.

- Z okazji jubileuszu 50-lecie pracy zawodowej Rafał Stilter podarował go miastu. W naszym posiadaniu jest niezwykła księga pamiątkowa. A w niej wpisy przedstawicieli ówczesnych władz miasta, cechu, obywateli – mówi Janusz Stilter, kontynuator rodzinnych tradycji zegarmistrzowskich. - Dziadek w dwudziestoleciu międzywojennym ufundował także zegar z napisem „Poczcie Polskiej – firma Stilter”. Był on wmontowany w ścianę urzędu pocztowego przy dzisiejszej ul. Zamkowej w Kaliszu. Zegar przetrwał wojenną zawieruchę. Jednak nie znam jego losów po remontach urzędu w latach 70. ubiegłego wieku.



Kolejne zegary Stiltera można było podziwiać m.in. w Warszawie – zniszczony podczas II wojny światowej zegar wieżowy na kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – oraz działający zegar na wieży ratusza w Stawiszynie.

kalisz.pl, fot. Magdalena Bartnik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 23 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: Ludzie obudźcie się. Czas otworzyć oczy. Niszczą naszą Ojczyznę. Za chwilę nic nie zostanie 😢Data dodania komentarza: 21.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Płonie Park Narodowy. W akcji strażacy z Kalisza, Ostrowa i PleszewaAutor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Tusk strasząc Pisem, a od niedawna także i Konfederacją odbiera nam wolność, czyniąc Polskie prawo zależne od ustawodawstwa Unii Europejskiej, wprowadzając cenzurę (ustawa o mowie nienawiści) i kompletnie nie robiąc nic z drożyzną, która za jego rządów jeszcze się pogłębiła! Po za wyborcami, którzy są beneficjentami PO, ludzie sugerują się zapieczonymi stereotypami o Kaczorze, czy brunatnym Mentzenie, natomiast druga strona jest gloryfikowana i przymusowo przedstawiana jedynie w samych superlatywach!Data dodania komentarza: 21.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama