Zegar został skonstruowany na Wystawę Rzemiosła w 1912 roku. Mistrz rzemiosła z Kalisza otrzymał za niego złoty medal i przez wiele lat zegar był dumą i ozdobą jego warsztatu. W 1933 roku, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej, Rafał Stilter podarował go miastu. Mechanizm umieszczony został w wieżyczce zaprojektowanej przez Alberta Nestrypke. Stojący u zbiegu ulic Harcerskiej i Śródmiejskiej zegar pokazuje godziny na trzech tarczach. Jest jedną z wizytówek naszego miasta. I co istotne i warte podkreślenia, od początku o mechanizm dba rodzina Stilterów. Obecnie dogląda go Janusz Stilter, który poznawał kaliskie czasomierze już jako kilkuletni chłopiec pod kierunkiem dziadka.
Rafał Stilter wytwarzał własne zegary wieżowe i reklamowe. W sumie dla Kalisza i nie tylko stworzył piętnaście egzemplarzy tego typu czasomierzy. Najbardziej znanym, obok ratuszowego jest zegar stojący przy kaliskiej Rogatce.
- Z okazji jubileuszu 50-lecie pracy zawodowej Rafał Stilter podarował go miastu. W naszym posiadaniu jest niezwykła księga pamiątkowa. A w niej wpisy przedstawicieli ówczesnych władz miasta, cechu, obywateli – mówi Janusz Stilter, kontynuator rodzinnych tradycji zegarmistrzowskich. - Dziadek w dwudziestoleciu międzywojennym ufundował także zegar z napisem „Poczcie Polskiej – firma Stilter”. Był on wmontowany w ścianę urzędu pocztowego przy dzisiejszej ul. Zamkowej w Kaliszu. Zegar przetrwał wojenną zawieruchę. Jednak nie znam jego losów po remontach urzędu w latach 70. ubiegłego wieku.
Kolejne zegary Stiltera można było podziwiać m.in. w Warszawie – zniszczony podczas II wojny światowej zegar wieżowy na kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – oraz działający zegar na wieży ratusza w Stawiszynie.
kalisz.pl, fot. Magdalena Bartnik
Napisz komentarz
Komentarze