Strefami objęto w sumie 51 powiatów i miast, tym 17 jest czerwonych, a 34 żółte. Na nowej mapie znalazły się m.in. takie miasta jak Sopot, Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce oraz Szczecin, a także trzy powiaty z naszego regionu: krotoszyński (czerwony), ostrowski (żółty) i pleszewski (niebieski – zagrożony).
Z czym obecnie muszą liczyć się mieszkańcy?
W strefie czerwonej w każdej przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust. Obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi.
W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia zapowiedział, że około 15 października obostrzenia staną się jeszcze bardziej restrykcyjne. Dotyczyć będę obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej także w strefie żółtej, konieczności zamykania lokali gastronomicznych po godz. 22.00 w strefie czerwonej, a także ograniczonej liczby uczestników imprez rodzinnych.
Waldemar Kraska dodał, że jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie się pogarszać, wprowadzenie tych obostrzeń zostanie przyspieszone.
Dzisiaj resort zdrowia poinformował o 1967 nowych zakażeniach. To najowszy dobowy przyrost od początku pandemii.
MIK, fot. MZ
Napisz komentarz
Komentarze