Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Tak zwany różowy październik celebrowany jest na świecie od 1985 roku. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
Tego dnia, w czwartek w Kaliszu odbędzie się „Manifestacja Zdrowia”. – Ratusz, tak jak w ubiegłym roku, zostanie oświetlony na różowo. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą budować świadomość na temat raka piersi i chciałyby swoją obecnością wesprzeć wszystkie kobiety, które zmagają się z chorobą – mówi Barbara Wrzesińska, liderka kaliskich Amazonek.
Początek o 18:00. Wydarzenie patronatem honorowym objął Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Dwa tygodnie później, 29 października Klub Amazonek zaprasza na spotkanie profilaktyczne pod hasłem „Dbaj o zdrowie, badaj się regularnie”. Wykład i prezentację multimedialną przeprowadzi dr hab. Magdalena Pisarska-Krawczyk, ginekolog, była rektor PWSZ. Spotkanie odbędzie się w Akademii Kaliskiej, w auli zielonej w godzinach od 15:00 do 19:00.
RÓŻOWY PAŹDZIERNIK. KILKA FAKTÓW ZWIĄZANYCH Z RAKIEM PIERSI - www.zwrotnikraka.pl
- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
- Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).
- Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.
- Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
- Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).
AG, zwrotnikraka.pl; fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze