Na ile żyjemy prawdziwie, a na ile karmimy się iluzją i sami ją tworzymy? W mediach, a przede wszystkich w mediach społecznościowych codziennie widzimy piękne zdjęcia znanych osób, ich ciekawe, kolorowe życie. Reklamy również przepełnione są „idealnymi” obrazkami. Doskonale wiemy, że życie nie wygląda tylko tak. I tak samo w naszej głowie nie ma tylko euforii szczęścia i zadowolenia. I to jest normalne, to jest prawdziwe.
Najważniejszy przekaz kampanii zawarto w spocie z udziałem aktorki Katarzyny Bujakiewicz.
Kampania Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu odczarowuje mit, do którego wielu z nas ślepo dąży za wszelką cenę. Pokazuje, że wszystkie emocje są ważne i są … po prostu w porządku. A rozwijając naszą samoświadomość, będziemy umieli z szacunkiem i spokojem przejść przez różne stany emocjonalne. #Prawdziwi ludzie to ludzie, którzy nie blokują swoich uczuć, a jednocześnie potrafią je rozpoznawać i nimi kierować.
Celem kampanii #Prawdziwi Ludzie jest podniesienie wiedzy i świadomości na temat zdrowia psychicznego. W jej ramach zaplanowano wiele różnorodnych działań, z których możemy bezpłatnie skorzystać.
Prawdziwe rozmowy
Koordynatorka Kampanii Zdrowia Psychicznego z ramienia Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu – Anna Giżycka – wspólnie ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego obala mity, przybliża fakty i zachęca do psychoprofilaktyki. Wielkopolanie z tych rozmów dowiedzą się m.in.:
- Jak budować swoje zdrowie psychiczne?
- Co to znaczy być dla siebie dobrym?
- Po co obserwować swoje emocje?
- Kim jest asystent zdrowienia?
- Co oznacza skrót CHAD?
- Co zrobić w sytuacji kryzysu w rodzinie?
- Jak budować zdrowe relacje z dziećmi?
- Jakie mity dotyczą psychoterapii?
- Na czym polega praca psychoterapeuty?
- Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – jakie są różnice między tymi profesjami?
1. Prawdziwe rozmowy – Czy można być ekspertem od samego siebie?
Rozmowa z Justyną Rzepecką – asystentką zdrowienia, ekspertka przez doświadczenie, facylitator eCPR, animatorka grup samopomocowych.
Rafałem Gramatyką – szkoleniowcem, z doświadczeniem CHAD.
PREMIERA: 14.10.2020 r.
2. Prawdziwe rozmowy – Psychoterapia – fakty i mity.
Rozmowa z Bartoszem Sławeckim – psychoterapeutą w nurcie psychodynamicznym, socjologiem.
PREMIERA: 21.10.2020 r.
3. Prawdziwe rozmowy – Jak chronić dzieci i wzmacniać ich zdrowie psychiczne?
dr hab.n.med. Agnieszka Słopień – specjalista psychiatra, psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeutka, krajowa konsultantka ds. psychoterapii dzieci i młodzieży.
PREMIERA: 28.10.2020 r.
4. Prawdziwe rozmowy. Czy „żółte papiery” istnieją naprawdę?
dr n.med. Jerzy Olas – specjalista psychiatra, prezes stowarzyszenie „Spójrz inaczej”.
PREMIERA: 04.11.2020 r.
Wszystkie Prawdziwe Rozmowy publikowane są na:
Webinary dla rodziców
Spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców.
Ze statystyk wynika, że ok. 630 tys. dzieci i młodzieży potrzebuje wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. My – dorośli, rodzice, opiekunowie chcemy jak najlepiej dbać i chronić nasze dzieci. Mimo naszych ogromnych chęci i starań czasami pojawiają się trudności. Dlatego serdecznie zapraszamy na nasz webinar dla rodziców dzieci i młodzieży, podczas którego, zwrócimy szczególną uwagę
na następujące kwestie:
1. Depresja u nastolatków.
2. Maski depresji – czego nie przeoczyć?
3. Młodzieńcza depresja utajona.
4. Jak nie pomylić choroby z buntem nastolatka?
5. Gdzie szukać pomocy / skuteczność leczenia?
6. Co jest w mocy działań rodzica?
Spotkanie będzie prowadzone na platformie ZOOM.
Jeden zakres tematyczny – trzy terminy do wyboru.
- 22.10.2020 godz. 17.00 link do Zoom:
https://zoom.us/j/95950731592?pwd=czE3ZEhPdG1LNmNWRG5KbldVbi9BQT09
Passcode: 419044 - 29.10.2020 godz. 17.00 link do Zoom: https://zoom.us/j/98978837841?pwd=SjN0SzlNcXk1NjJJRWJjMnZNZzY2dz09
Passcode: 666325 - 19.11.2020 godz. 17.00 link do Zoom: https://zoom.us/j/97043368708?pwd=T09uaDNVYWJyM3JGMk50Q3pwQ2Vjdz09
Passcode: 191059
Będziecie możliwość zadawania pytań na czacie
- Czas spotkania : 1h
- Prowadząca: Justyna Świątek (ta sama osoba będzie prowadziła wszystkie webinary)
Justyna Świątek – terapeuta, akredytowany trener VCC, edukator z zakresu problematyki zdrowia psychicznego, pedagog, logopeda. Na co dzień pracuje z osobami dotkniętymi chorobą psychiczną, jak również z rodzinami tychże osób. Prowadzi szkolenia dla profesjonalistów zajmujących się wpieraniem rodzin z problemami zdrowia psychicznego, warsztaty dla studentów, cykliczne zajęcia psychoedukacyjne dla młodzieży szkół średnich, indywidualne spotkania konsultacyjne – dotyczące zaburzeń funkcjonowania człowieka w płaszczyźnie zdrowia psychicznego, oraz sesje terapeutyczne – praca z osobą/rodziną w obszarze uświadomienia istoty straty życiowej jako podłoża każdej zmiany. Osoba z dużym doświadczeniem zawodowym i życiowym, którym chętnie dzieli się zarówno podczas prowadzonych szkoleń, jak i spotkań indywidualnych. Ceni sobie pracę z ludźmi oraz dla ludzi, spełnia się jako wolontariusz i towarzysz w wędrówkach przez życie.
Kryzysownik
W ramach kampanii odbyło się także III Forum Zdrowia Psychicznego Smutek czy depresja – gdzie jest granica? Transmisja live online (https://rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne/forum-zdrowia-psychicznego/).
A w listopadzie w wielkopolskich miastach pojawią się billboardy zachęcające do korzystania z materiałów przygotowanych w ramach kampanii. Billboardy pojawią się w: Kaliszu, Koninie, Kole, Ostrowie Wielkopolskim, Jarocinie, Turku, Lesznie, Gostyniu i Pleszewie.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc” ROPS stworzył specjalny informator dotyczący zdrowia psychicznego. Drugie wydanie „Kryzysownika” zawiera:
• 10 sposobów na zadbanie o własną psychikę pomagających zmniejszyć ryzyko kryzysu,
• wskazówki związane z tym, jak rozpoznać symptomy nadchodzącego kryzysu psychicznego,
• porady, w jaki sposób towarzyszyć osobie cierpiącej,
• informacje, gdzie zwrócić się o pomoc,
• „Kryzysownik” można pobrać ze strony Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu: https://rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne/.
AG, ROPS Poznań
Napisz komentarz
Komentarze