W niniejszym artykule odpowiemy na pytania:
- jakie są dopuszczalne normy dla składowania wysokiego;
- co charakteryzuje pojazdy obsługujące wysokie regały;
- czy istnieją urządzenia mogące skutecznie zastąpić i/lub wspomagać wózki wysokiego składowania
- oraz jak obsługiwać wózki typu Reach Truck.
Składowanie wysokie - co należy o nim wiedzieć?
Terminem magazynów wysokiego składowania obejmuje się powierzchnie magazynowe, w których wysokość składowania ładunków przekracza 7,2 metra. Hale tego typu podlegają ogólnym, powszechnym przepisom m.in. Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz 1650).
W przypadku magazynów wysokiego składowania szczególnie istotne jest:
- bezpieczne zamocowanie regałów do podłogi (oraz ewentualnie ścian), które będzie stanowiło solidne zabezpieczenie zarówno konstrukcji, jak i umieszczanych na nich towarów;
- wykorzystanie do obsługi urządzeń, których możliwości odpowiadają potrzebom procesów magazynowania, a jednocześnie takich, których stan techniczny umożliwia ich dopuszczenie do pracy i które są zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego ;
- zatrudnienie do obsługi wyżej wymienionych urządzeń przeszkolonych pracowników, którzy posiadają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu poruszania się oraz manewrowania wózkami jezdniowymi podnoszącymi.
Ponadto, właściciele magazynu muszą bezwzględnie przestrzegać wszystkich norm oraz obostrzeń dotyczących przechowywania i rotacji konkretnych produktów, co jest wyjątkowo istotne w kwestii produktów spożywczych czy towarów o krótkim terminie ważności.
Jakie pojazdy obsługują magazyny wysokiego składowania?
Najbardziej popularne urządzenia zajmujące się obsługą ładunków w magazynach wysokiego składowania to oczywiście wózki wysokiego składowania. Pojazdy te ze względu na konstrukcję nazywane są inaczej wózkami bocznymi lub Reach Truck.
W przeciwieństwie do innych wózków magazynowych, dysponują one największą maksymalną wysokością unoszenia - nawet do kilkunastu metrów, dzięki czemu z łatwością radzą sobie z rozmieszczaniem czy pobieraniem ładunków nawet z najwyższych regałów.
W dodatkowych pracach magazynowych oraz przy składowaniu niskim czy średnim dobrze sprawdzają się również inne pojazdy o napędzie elektrycznym:
- czołowe wózki widłowe elektryczne;
- wózki paletowe z masztem;
- wózki paletowe elektryczne.
Do prac w zamkniętych magazynach można wykorzystywać także wózki widłowe spalinowe, z zastrzeżeniem jednak, iż muszą być one wyposażone w specjalne filtry ograniczające emisję spalin do otoczenia.
Jak działają wózki wysokiego składowania?
Każdy wózek wysokiego składowania posiada wzmocnioną konstrukcję masztu oraz zabezpieczenie w postaci daszku, który poza tym, że chroni, musi także zapewnić dobrą widoczność. Istotnym atutem wózków wysokiego składowania są ich niewielkie, bardzo kompaktowe rozmiary, które wydają się wręcz nietypowe przy tak dużych możliwościach.
Boczne umiejscowienie karetki z masztem sprawia, że wózki wysokiego składowania z łatwością poruszają się po magazynach czy przejeżdżają między wąsko rozstawionymi regałami. Jest to cecha najbardziej charakterystyczna dla tego rodzaju pojazdów.
Wózki tego typu to wydajne urządzenia, które mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, radząc sobie nawet podczas pracy w niskich temperaturach.
Jednak, dla pozbawionego doświadczenia operatora wózków, pierwsze zetknięcie z wózkami widłowymi wysokiego składowania może budzić pewne obawy. Sterowanie wózkiem wysokiego składowania wymaga nieco więcej wyobraźni przestrzennej, dobrej koordynacji oraz umiejętności prawidłowego oszacowania odległości (w trakcie pobierania i rozmieszczania ładunków). Praca ta wiąże się z ogromnym obciążeniem psychicznym i wymaga dużo odpowiedzialności.
Jak obsługiwać wózki widłowe wysokiego składowania?
Sterowanie wózkami wysokiego składowania wymaga ukończenia przez pracownika kursu na wózki widłowe oraz pozytywnego zaliczenia egzaminu przed komisją składającą się z inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego.
Samej jazdy wózkiem można nauczyć się odbywając praktyczną część kursu, która poświęcona jest szkoleniu umiejętności posługiwania się pojazdem tego typu w jego naturalnych warunkach - czyli manewrowaniu, jeździe oraz wykonywaniu czynności związanych z obsługą ładunków.
Zapis kursanta na tego typu szkolenie musi zostać poprzedzony badaniami lekarskimi oraz testami psychoruchowymi, mającymi na celu potwierdzenie pełnej zdolności przyszłego operatora do szybkich (i właściwych) reakcji, także tych w sytuacjach zagrożenia.
Z kolei w części teoretycznej - kursanci poznają tajniki budowy wózka wysokiego składowania oraz najważniejsze kwestie dotyczące obowiązków, jakie spadają na operatorów urządzeń unoszących.
Wózki wysokiego składowania - podsumowanie
Warto korzystać z pomocy wózków wysokiego składowania w magazynach, które posiadają regały wysokości powyżej 7 metrów, gdyż urządzenia tego typu, jak żadne inne z łatwością poradzą sobie z ich obsługą.
Niewielkie rozmiary, solidna budowa i wydajne działanie akumulatora to niewątpliwe zalety tych urządzeń, które ułatwiają codzienną pracę magazynów wysokiego składowania.
___________________________________________
Magdalena Kopeć
Specjalistka SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze