Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:17
Reklama
Reklama
Reklama

Jak kształtują się ceny pelletu w Pile?

Jest wiele korzyści, które płyną z używania ogrzewania pelletem. Same kotły, które służą do spalania biomasy, można zakupić już w znacznie atrakcyjniejszych cenach, niż koszt jaki trzeba było ponieść jeszcze kilka lat wcześniej. Jednak tani zakup nie oznacza tanie ogrzewanie, jeśli opał, który będzie do tego używany ma wysoką cenę. Pellet należy do rodzaju paliwa stałego, który wytwarzany jest w wyniku procesu sprasowania.
Jak kształtują się ceny pelletu w Pile?

Rodzaje pelletu

Eko pellet klasa I - należy do najwyższej jakości pelletu drzewnego, który produkowany jest z pni i pozostałości drzewnych, które nie są poddawane obróbce chemicznej. Taki pellet spełnia europejską normę EN Plus A1. Najlepsze parametry, zapewnia jedynie zakup pelletu należącego do I klasy. Granulat występuje w rozmiarze 5-7 mm. Tego rodzaju biomasa, posiada bardzo niski współczynnik wilgoci, który jest restrykcyjnie kontrolowany i nie może przekroczyć 10%. Ponadto ten rodzaj pelletu wytwarza znacznie mniejszy odrzut, co oznacza, że z powodzeniem może być wykorzystywany przez całkowicie zautomatyzowane modele kotłów. Co prawda ceny takiego pelletu, mogą okazać się wyższe niż w przypadku biomasy niższej klasy, ale za to będzie miał on wyższą wartość opałową. W Pile można skorzystać np. z oferty mbwesolek.pl.

Eko pellet klasa II - biomasa klasy II, która występuje w sprzedaży w Polsce, posiada bardzo niską temperaturę topnienia, która utrzymuje się na poziomie ok.1100°C. Ten rodzaj pelletu drzewnego produkuje się z kory i odpadów drzewnych, które tak samo jak w przypadku pelletu klasy I - nie były poddawane obróbce chemicznej. Wartość opałowa takiego pelletu, może być nieco niższa, co przekłada się również na niższą cenę za tonę opału. Specyfika pelletu drzewnego z klasy II pozwala na opalanie w niewielkich rozmiarów kotłach, posiadających podajnik automatyczny.

 Eko pellet klasa B - jest to rodzaj pelletu, który produkuje się z produktów ubocznych i odpadów drewnianych. Ten rodzaj biomasy charakteryzuje się najbardziej atrakcyjną ceną, ale wybierając takie kryterium, trzeba liczyć się z tym, że jego wartość opałowa będzie najniższa. W tym przypadku również warto wziąć pod uwagę, że będzie wiązała się z tym także stosunkowo duża ilość odrzutu. Ponadto biomasa pellet (Piła), którą można zakupić w Polsce nie ma określonej granulacji, co uniemożliwia stosowanie jej w zwykłych piecach automatycznych. Pellet klasy B, najczęściej stosowany jest w przemyśle, oraz w kotłach zasypowych.

 Ceny pelletu

Na cenę pelletu ma wpływ kilka czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się m.in. klasa opału. Przykładem tego może być pellet drzewny, występujący w II klasie, którego cena będzie bardzo zróżnicowana. Cena tony takiego pelletu może wahać się od 650zł w górę.Średnia cena waha się w granicy 700-800zł. Za tonę pelletu klasy II można również zapłacić 900zł, ale zazwyczaj przekłada się to również na większą wartość energetyczną.

Zakup pelletu I klasy, może okazać się nieco większym wydatkiem. Tego rodzaju biomasa w Polsce sprzedawana jest zazwyczaj powyżej 900zł. Warto również wziąć pod uwagę, że tona pelletu, charakteryzująca się wysoką jakością, będzie droższa. Taka cena może osiągnąć nawet wartość 1200zł.

Najtańsza w zakupie okaże się z pewnością tona pelletu z klasy B lub produktów bezklasowych. Ceny tego rodzaju biomasy rozpoczynają się już od 600zł. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, warto wziąć pod uwagę, że wartość takiej biomasy, będzie odrobinę niższa niż w przypadku węgla kamiennego.

artykuł sponsorowany

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama