Wszyscy chętni do oddania tego bezcennego leku mogą zgłosić się w godz. 8.00-14.00. Osoby te po konsultacji lekarskiej będą mogły oddać osocze tego samego dnia.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.
Do oddania osocza zapraszane są osoby po spełnieniu następujących kryteriów:
- Przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem do aplikacji gabinet.gov.pl) zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów; 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
- Są w wieku 18-65 lat,
- Ważą minimum 50 kg i przewlekle nie chorują
- W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Dla przypomnienia, ozdrowieńcy mogą również oddawać osocze w RCKiK w Kaliszu oraz w Oddziałach Terenowych Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie, Krotoszynie i Koninie, od poniedziałku do piątku, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym i ustaleniu dokładnego terminu oddania. Szczegółowe informacje na www.krwiodawstwo.kalisz.pl.
Jeden ozdrowieniec może "obdarować" osoczem nawet 9 osób zmagających się z koronawirusem!
MIK, fot. RCKiK
Napisz komentarz
Komentarze