Testy antygenowe w kierunku COVID-19, które wykrywają antygen wirusa można wykonać w Laboratorium Analiz Lekarskich VENA przy ul. Śródmiejskiej 34 w Kaliszu. Wymaz pobierany jest z nosogardła - podobnie jak w przypadku testów RT- PCR . Metoda jest jednak znacznie szybsza i tańsza, bo łączna cena wykonania testu na COVID-19 z pobraniem materiału to jedynie 125 zł. To bardzo korzystna cena, w porównaniu do dotychczas stosowanego badania RT-PCR, które kosztuje około 450zł.
Wymazy pobierane są w kaliskiej siedzibie Laboratorium VENA między 13.30 a 15.00. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja na badanie pod numerem telefonu: 62 502 95 65. Wynik testu można sprawdzić online już tego samego dnia po godzinie 16.00 na stronie www.venalab.pl.
Laboratorium VENA oferuje również wykonanie testów u zleceniodawcy, np. w zakładzie pracy. W przypadku badań dla grup powyżej 10 osób dostępna jest oferta promocyjna - wówczas cena jednostkowa badania wynosi 105 zł za jeden test z pobraniem materiału.
Laboratorium Analiz Lekarskich VENA, ul. Śródmiejska 34 w Kaliszu. Rejestracja telefoniczna: 62 502 95 65. Więcej informacji oraz pełna oferta badań laboratoryjnych są dostępne na stronie internetowej www.venalab.pl
Co to jest test COVID-19 Ag?
Test COVID-19 Ag jest szybkim testem antygenowym do jakościowego wykrywania jednego z antygenów nukleoproteinowych wirusa SARS CoV-2. Stosowany jest do wczesnej diagnostyki aktywnej infekcji wirusem COVID-19.
Jak działa test?
Jeżeli w próbce jest obecny antygen, to zwiąże się on z przeciwciałem IgG anty-SARS CoV-2. Tak powstały kompleks antygen - przeciwciało łączy się w obszarze testowym z unieruchomionymi przeciwciałami, tworząc barwny prążek w okienku testowym.
Jak się przygotować do badania ?
Około 3 godziny przed pobraniem nie należy przyjmować płynów, jedzenia, leków, nie myć zębów oraz nie używać płynów do płukania jamy ustnej.
Skąd pobierany jest materiał do badania?
Test służy do wykrywania antygenu wirusa, dlatego potrzebny jest wymaz z miejsca, w którym wirus się namnaża. Wirus SARS CoV-2 atakuje komórki podporowe, będące częścią nabłonka węchowego – stąd jeden z charakterystycznych objawów COVID-19 – utrata smaku i węchu. Z tego powodu wymaz pobierany jest z nosogardła. Specjalną wymazówkę wprowadza się przez nozdrza, przy odchylonej do tyłu głowie. Pobranie trwa tylko kilka sekund.
Co oznacza wynik dodatni testu, a co ujemny?
Wynik dodatni wskazuje na aktywne zakażenie wirusem SARS CoV-2. W razie uzyskania wyniku dodatniego testu należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym i potwierdzić wynik z zastosowaniem diagnostyki molekularnej RT-PCR. Wynik ujemny testu nie wyklucza ze stuprocentową pewnością zakażenia wirusem SARS CoV-2 i powinien być interpretowany z uwzględnieniem stanu klinicznego pacjenta i wywiadu epidemiologicznego, np. kontaktu z osobami o potwierdzonej chorobie.
Jaka jest skuteczność testu?
Z informacji od producenta wynika, że test charakteryzuje się wysoką skutecznością w wykrywaniu aktywnego zakażenia: czułość testu wynosi 93.3%, swoistość 99, 4%, a całkowity procent zgodności z metodą RT-PCR wynosi 97.9%.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze