Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 19:55
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Schronienie dla jeży w Parku Miejskim

W sezonie jesiennym coraz częściej można spotkać spacerujące jeże, które szukają bezpiecznego schronienia na zimę lub na ostatnią chwilę gromadzą jeszcze zapasy na zimę. Jeśli są zdrowe i młode poradzą sobie same, ale nie brakuje też starych i chorych osobników, którym człowiek może przyjść z pomocą.
Schronienie dla jeży w Parku Miejskim

Jeże można spotkać nawet do końca listopada. Wtedy to głównie starsze, schorowane osobniki, które jeszcze nie zdążyły zgromadzić zapasów na zimę. Pozostałe, które przygotowały się na najbliższe miesiące mogły już nawet zapaść w sen zimowy.

Trzeba pamiętać, że jeże najbardziej aktywne są w nocy. Można na nie natrafić również na ruchliwych drogach. Należy wtedy uważać, żeby nie znalazł się on pod kołami naszego samochodu.  Jeśli mamy wątpliwość, czy napotkany przez nas osobnik wymaga pomocy, powinno się poinformować w pierwszej kolejności  odpowiednie służby.

 -Organem kierującym jest straż miejska, która w imieniu Urzędu Miasta podejmuje interwencje. Chodzi tu o wszystkie zwierzęta, nie tylko jeże. I dotyczy to różnych sytuacji czy to potrącenia, czy jeśli zwierzę jest chore, ma rany czy nawet wtedy, gdy nie ma z jego strony odruchów obronnych.
Strażnicy po wstępnych oględzinach  przywożą zwierzę do weterynarza. Jeśli jest to większy osobnik, wtedy weterynarz jest przez nich wzywany - mówi nam Jacek Sośnicki, lekarz weterynarz Specjalistycznej Przychodni Małych Zwierząt "KALINIEC"

Istnieje także zasada 3xC: ciepło, ciemno i cicho. Do czasu przyjazdu służb, napotkanego jeża można za pomocą grubych rękawic delikatnie włożyć do pudełka i podać ciepłą wodę. Nie wolno go jednak dokarmiać. Zwierzę przez różne czynniki np. chłód, głód i strach może zatruć się pokarmem.
W rezultacie zamiast pomóc, stanie mu się krzywda. 

-Ja też mam teraz jeża z ulicy Łódzkiej. W okolicy głowy i szyi miał poszarpane rany, pogryzł go większy osobnik. Wydawało się, że nic już z niego nie będzie, ale żyje i ma się całkiem dobrze. Jedyne co, to miejsca na grzbiecie uległy martwicy, przez co brakuje igieł. Choć nie ukrywam, że z jeżami jest problem. Bo u nich nawet małe rany i złamania wymagają nieraz kilkutygodniowego leczenia, a to kosztuje, ale z drugiej strony miasto nie chce wypuścić takiego na wolność, bo jest to wówczas skazanie na męczarnie i śmierć – opowiada nam weterynarz Jacek Sosiński.

Jeże zimują w stertach gałęzi i liści. Dlatego jeśli mamy np. działkę, warto zostawić kawałek nieuporządkowanego terenu, nie grabić z niego liści, by jeże mogły w nich przezimować.  Takie zimowe ostoje miasto Kalisz organizuje m.in. w Parku Miejskim. Są w nim miejsca gdzie umyślnie pozostawiono sterty liści, by służyły za dom dla jeży, ale i innych małych parkowych zwierząt. Jak widać na zdjęciach UM Kalisz jeżom pomysł przypadł do gustu i kilka osobników zadomowiło się w parkowych stertach liści

MS, JF, fot. UM Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama