Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 13:40
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Wykopali skarb. Sensacyjne odkrycie archeologiczne pod Kaliszem ZDJĘCIA

Kto i dlaczego zakopał denary w ziemi? Czy tłem był konflikt między braćmi walczącymi o wpływy na tych ziemiach? Tego pewnie się nie dowiemy. Fakt jest taki, że pieniądze odkryte przez archeologów w czasie prac w Słuszkowie w gminie Mycielin (pow. kaliski), zostały nazwane jednym z największych skarbów ostatnich dziesięcioleci. Pierwszą jego część wydobyto przed wojną i już wtedy wzbudziła naukową sensację. Kolejną archeolodzy odkryli przed kilkoma dniami.
Wykopali skarb. Sensacyjne odkrycie archeologiczne pod Kaliszem ZDJĘCIA

Setki, a może tysiące niewielkich monet ukryto w glinianym naczyniu i zakopano w ziemi. Szczęśliwie na tyle głęboko, że wyjęto je w prawie nienaruszonym stanie. – W większości są to popularne denary krzyżowe, datowane na  koniec XI i początek XII wieku – zdradza Adam Kędzierski, archeolog prowadzący prace w Słuszkowie. – Trochę jest monet zachodnioeuropejskich z Danii, z Niemiec, datowanych od początku po połowę XI wieku. W skarpie jest też kilka placków srebra, czyli takich bezkształtnych grudek kruszcu, które były domieszką do skarbów.

Największy taki zbiór znany naukowcom

Obecne znalezisko to druga część skarbu. Pierwszą odkryto w 1935 roku. Wtedy było to ponad 13,5 tysiąca monet i do dziś jest to największy tego typu zbiór znany naukowcom. Zazwyczaj odkopywanych jest kilkaset do kilku tysięcy sztuk monet.

Gdzie dokładnie odkopano tamte - nie wiadomo. Według przekazów był to styk trzech działek, na których już w latach 90. Adam Kędzierski prowadził badania. Jednak wtedy nic nie znalazł. Odkryciu sprzed lat poświęcił doktorat i chęć publikacji pracy sprawiła, że wybrał się do Słuszkowa ponownie. Chciał zrobić zdjęcia i w trakcie dokumentacji fotograficznej dowiedział się od jednego z rolników, że na polach często widać ludzi z wykrywaczami metalu. Potwierdził to wójt gminy Mycielin, dlatego naukowiec napisał projekt zbadania kilku miejsc w Słuszkowie. Wyczucie połączone z wiedzą dały efekt. W trakcie prac wykopano kolejne denary. – Ich datowanie wskazuje, że skarb jest związany z księciem Zbigniewem – snuje przypuszczenia archeolog Polskiej Akademii Nauk. – W 1106 roku toczył on wojnę z bratem Bolesławem Krzywoustym. W swoich kronikach Gall Anonim zanotował, że broniony przez stronników Zbigniewa Kalisz został zdobyty przez ludzi Krzywoustego. Można założyć, że na przykład skarbiec królewski został przeniesiony. W Niemczech są źródła, z których można się dowiedzieć, że istniały dwory tymczasowe i być może książę Zbigniew miał tam taki dwór w Słuszkowie i w czasie wojennej zawieruchy przewiózł tam część swojego skarbca. Może też być inna historia tych pieniędzy – dodaje.

Kto je tam zakopał?

Być może skarb należały do bogatego dworzanina. Wiadomo, że w Słuszkowie do wojny był dwór, więc możliwe, że jego początki sięgają czasów, z których pochodzi skarb. W tym momencie na takie pytania odpowiedzi nie ma.

Znalezisko zasili narodowe zbiory, podobnie jak pierwsza jego część.

AW, zdjęcia Adam Kędzierski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama