Konkurs ogłoszono pod koniec 2013 roku. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej mieli nadzieję, że świąteczne rodzinne spotkania zaowocują opowieściami jak to było przed laty. A konkretnie w przeddzień II wojny światowej, w czasie okupacji i już po odzyskaniu niepodległości. - Z kilku wywiadów, które otrzymaliśmy od uczestników konkursu wybraliśmy pięć rozmów, które przed świętami Bożego Narodzenia 2014 roku zostały wydane w wersji książkowej – wyjaśnia Tomasz Potemkowski, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku.
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej nie ukrywa, że książka została wydana z premedytacją i ma zachęcić innych mieszkańców Koźminka do refleksji i spisywania swoich historii. Nie tylko związanych z wojną, ale także tych późniejszych. - W tych rozmowach można znaleźć potężny kawał historii, tej postrzeganej przez pryzmat pojedynczej osoby, co w mojej opinii jest ważniejsze od uogólnień – dodaje Tomasz Potemkowski. – Każda opowieść niesie ze sobą istotne informacje. Historia jest widziana oczyma konkretnej osoby. Każda dodaje od siebie coś nowego, inne szczegóły.
Wśród rozmów są m.in. wspomnienia Miriam Linial, która obecnie mieszka w Izraelu. Uczestnicy konkursu nie spotkali się ze swoją rozmówczynią. Zwierzeń wysłuchali dzięki łączności internetowej. Są też refleksje o przeszłości 102-letniego Edwarda Spławskiego, który także opuścił Koźminek czy młodszych, ale pamiętających wojnę osób jak Lidia Dzikowska, Helena Cozaś i Marianna Borkowska. Książka „Namów dziadków na opowieść” to pierwsze „dziecko” wydawnictwa Gminna Biblioteka Publiczna w Koźminku. Oprócz opowieści są też zdjęcia autorstwa pierwszego miłośnika fotografii w Koźminku Jana Nowickiego. Historie można też przeczytać na stronie internetowej www.warto-czytac.pl .
AW, zdjęcia autor, GBP,
Napisz komentarz
Komentarze