Szpitale zostały podzielone na trzy grupy. Najważniejsza z nich to tzw. szpitale węzłowe, których w Polsce jest 509. To one zorganizują i przeprowadzą szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie zero, jeszcze przed szczepieniem populacyjnym). Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.
W naszym regionie są to: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. Z o.o., Szpital Powiatowy w Jarocinie i Wojewódzki Szpital Zespolony im. Dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie. Do 20 grudnia zbierane będą dane osób, które otrzymają antidotum.
Druga grupa placówek to szpitale pediatryczne i onkologiczne, które będą szczepiły wyłącznie swój własny personel. Trzecią grupę stanowią zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, których zarówno personel, jak i pacjenci muszą zostać zaszczepieni.
Szczepionka ma być dostępna w Polsce na początku przyszłego roku. Po medykach, w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną seniorzy, pensjonariusze DPS, przedstawiciele służb mundurowych i nauczyciele.
Pierwszym krajem na świecie, który rozpoczął szczepienia, jest Wielka Brytania.
JF, MIK, źródło gov.pl, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze