Mural tematyką nawiązuje do historii Goliny oraz jej hafciarskich tradycji. Dlatego główną częścią malowidła jest ogromny obrus wykonany techniką unikalnego haftu nasuwanego zwanego snutym.
Inspiracją dla twórców malowidła było jedno z oryginalnych rękodzieł Pelagii Pietrzak, uhonorowanej za swoje osiągnięcia nagrodą im. Oskara Kolberga - najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym twórcom ludowym. Z lewej strony serwety umieszczono wizerunek Heleny Moszczeńskiej, która jest patronką szkoły oraz zasłużonego dla miejscowości księdza Szczepana Toboły. Z prawej namalowano Sanktuarium Maryjne i krzyż powstańczy przypominający uczestników wielkopolskiego zrywu z Goliny. - Mural ma być wizytówką Goliny i pokazywać to, co dla niej ważne, z czym miejscowość kojarzona jest w całym kraju, co jest jej dumą. Sztuka malowideł na ścianach budynków jest coraz bardziej popularna w Polsce. Świetnie łączy tradycję z nowoczesnością. Na mnie ten mural robi ogromne ważenie. Żywię nadzieję, że na innych również – podkreśla dyrektor szkoły Tomasz Jankowski.
Mural wykonano na północnej ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Golinie, dlatego jest doskonale widoczny z głównej drogi przebiegającej przez miejscowość (DK 15). Autorami projektu są młodzi artyści Julita Antonowicz i Jędrzej Borkiewicz, którzy wraz z Julią Ciesielczyk również wykonali malowidło na ścianie. Inwestycja kosztowała 10 tysięcy i w całości została sfinansowana z funduszu sołeckiego sołectw Golina i Stefanów.
Ostatnim elementem artystycznego przedsięwzięcia było zamontowanie oświetlenia, które eksponuje każdy element muralu już po zmroku. Wykonał je Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Jarocinie.
AW, UMiG w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze