W pierwszej fazie naboru do Narodowego Programu Szczepień placówki mogły składać wnioski do 11 grudnia. Przez kolejne dni w oddziałach wojewódzkich trwała analiza zgłoszeń. Została już zakończona.
W Wielkopolsce dostęp do punktu szczepień przeciwko COVID-19 w swojej gminie w tym momencie ma zapewnione 90 proc. mieszkańców. W skali całej Polski to 92 proc. osób i punkty szczepień działające na terenie 80 proc. gmin. Najwięcej wniosków o udział w programie złożyły placówki POZ.
W trosce o to, by każdy mógł się zaszczepić w punkcie blisko miejsca zamieszkania – Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczął nabór uzupełniający. Dodatkowe wnioski będą przyjmowane do północy, 22 grudnia. Rozpatrzone powinny zostać do 24 grudnia. Nabór uzupełniający jest prowadzony jedynie w konkretnych gminach, w których w tym momencie nie ma jeszcze punktów szczepień albo ich liczba jest niewystarczająca.
Kto może się zgłaszać? Główne kryteria nie uległy zmianie. Podmioty nadal zgłaszają gotowość do prowadzenia szczepień przez pięć dni w tygodniu i wykonania co najmniej 180 szczepień przez jeden zespół tygodniowo. Kryteria te nie dotyczą placówek POZ, które same określają, ile szczepionek są w stanie podać pacjentom w ciągu tygodnia. Do Narodowego Programu Szczepień, oprócz praktyk POZ, mogą zgłaszać się szpitale, gabinety czy poradnie specjalistyczne.
Podmiot, który prowadzi szczepienia, nie musi mieć siedziby w gminie dla której gotowość zgłasza. Finalnie musi jednak utworzyć punkt i szczepić na jej terenie.
Realizatorami programu szczepień nie muszą być placówki posiadające umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do programu mogą zgłosić się także prywatne podmioty medyczne.
NFZ zaprasza na konsultacje
Po to, by rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości pojawiające się w naborze uzupełniającym, NFZ uruchomił konsultacje dla przedstawicieli placówek medycznych. Odbywają się one telefoniczne lub osobiście w sali obsługi klienta w siedzibie WOW NFZ przy ul. Grunwaldzkiej 158 w Poznaniu.
Konsultanci będą pełnić dyżury: w sobotę od godz. 8 do 15 oraz w poniedziałek i wtorek od godz. 8 do 18. Dzwonić można pod numer 500-285-093.
Z kolei dla wszystkich zainteresowanych Narodowym Programem Szczepień i chcących uzyskać bardziej szczegółowe informacje na jego temat – uruchomiona została ogólnopolska infolinia. Dodzwonić można się na nią pod numerem telefonu 989. Połączenie jest bezpłatne, a infolinia działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
NFZ przypomina, że szczepienia populacyjne przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień będą bezpłatne. Obejmą wszystkich chętnych, w tym ozdrowieńców. Placówki, które zgłoszą się do programu otrzymają wynagrodzenia za każde szczepienie, wysokości od 61,24 zł do 95,70 zł za wykonanie szczepienia.
RED, fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze