Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 20:36
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwsi studenci szlifują umiejętności w dawnym kaliskim więzieniu

Zabytkowa część pawilonowa to miejsce zajęć praktycznych, a w przyszłości też być może hotel dla studentów. Budynki współczesne będą dostosowane do potrzeb zajęć teoretycznych, konferencji i spotkań. I ta część kaliskiego więzienia przechodzi remont, tak by dostosować ją do potrzeb Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Chociaż pracy jest jeszcze dużo to zajęcia przy Łódzkiej już się odbywają.
Pierwsi studenci szlifują umiejętności w dawnym kaliskim więzieniu

Uczelnia zabytkowy budynek otrzymała na początku 2020 roku. I chociaż dawne więzienie prawie 5 lat stało puste to od razu pojawili się w nim studenci. W budynku, który od początku powstania był miejscem odosobnienia dla przestępców, zdobywają wiedzę praktyczną. - Były zajęcia z ratownictwa, zajęcia z różnych działań. Zajęcia praktyczne związane z ruchem osadzonych na terenie jednostki – zdradza  płk dr Marcin Strzelec, rektor-komendant WSKiP. - Jest to miejsce, które kompleksowo obejmuje, na dość małym obszarze, wszystkie pomieszczenia i funkcje więzienne. To powoduje, że możemy tutaj przećwiczyć wszystkie klasyczne działania, które muszą wykonywać służby więzienne.

W Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, która wchłonęła Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, kształci się w tym roku akademickim ponad 700 osób. Dodatkowo wiedzę na różnego rodzaju kursach zdobywa w niej około 800 studentów innych szkół i formacji mundurowych.  Założenie jest takie, by najstarsza część, w której mieściły się pawilony mieszkalne osadzonych służyła zdobywaniu wiedzy praktycznej. Wymaga ona remontu, ale nie ma konieczności dostosowywania jej do realiów więziennych, więc idealnie nadaje się dla przyszłych pracowników penitencjarnych. - Przygotowujemy i będziemy tutaj przygotowywać sale dydaktyczne, będziemy mieć miejsce do różnorodnych ćwiczeń. Nie tylko tych trudnych interwencyjnych, ale też codziennej służby – wyjaśnia rektor. - Mam nadzieję, że studenci różnych innych formacji także będą mogli z tego miejsca korzystać. Jest ono dość specyficzne, więc możliwość zapoznania się z nim i praktyka w realnych warunkach jest ważnym elementem przygotowania do pracy naszych słuchaczy.

Aktualnie zajęcia praktyczne zostały zawieszone ze względu na pandemię, ale jak tylko będzie możliwość wznowienia nauki stacjonarnej to przy Łódzkiej ponownie pojawią się studenci. Cały czas pracują tam budowlańcy, którzy prowadzą prace remontowe WIĘCEJ.

Budynek, który w 2020 roku przejęła warszawska uczelnia powstał w pierwszej połowie XIX wieku i od początku był więzieniem. Przebywali w nim osadzani mężczyźni skazani za przestępstwa kryminalne, ale także więźniowie polityczni. W kaliskim Zakładzie Karnym wykonywano też karę śmierci. Obiekt z tak długą historią skrywa wiele tajemnic. Właśnie w czasie pierwszych prac remontowych odkryto tam płyty nagrobne z cmentarza żydowskiego, które posłużyły do budowy schodów WIĘCEJ.

Wcześniej prowadzono prace poszukiwawcze ofiar komunizmu, które były więzione przy Łódzkiej. Sprawę badał IPN WIĘCEJ. Z braku wiarygodnych miejsc pochówków tych osób sprawa utknęła w martwym punkcie.

Więzienie w Kaliszu zamknięto w 2015 roku.

AW, archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama