W pierwszej turze do szczepień zapisało się 79 pracowników placówki w Wolicy. Termin wydłużono do 14 stycznia i obecnie na liście jest już 100 osób. Dzień później ruszą zapisy kolejnych grup zawodowych, które będą szczepić się w następnych etapach programu koordynowanego przez Ministerstwo Zdrowia, a realizowanego przez placówki medyczne, które do niego przystąpiły.
- Zgodnie z wytycznymi ministerstwa punkty szczepień mają być organizowane w każdej gminie. Ten w szpitalu w Wolicy będzie punktem szczepień dla gminy Godziesze Wielkie, ale też dla wszystkich innych mieszkańców, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciw Covid-19 i być zakwalifikowani do szczepienia przez specjalistów z Wolicy – informuje Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy szpitala.
Punkt szczepień już powstaje. Będą to trzy kontenery modułowe, które wykonano na zamówienie. Ustawiono je na parkingu przy wjeździe do szpitala.
- W takim punkcie będzie znajdować się pomieszczenie lekarza, do którego wchodzi pacjent. Tam wypełnia ankietę i przeprowadzany jest z nim wywiad, przechodzi badanie. Po kwalifikacji jeśli będzie wszystko dobrze, pacjent przechodzi do kolejnego pomieszczenia, gdzie jest pielęgniarka i go zaszczepi – wyjaśnia Wioletta Przybylska.
- Po szczepieniu przechodzi dalej do poczekalni, gdzie znajduje się pod obserwacją przez 15 min. Kontenery będą ogrzewane, wyposażone w umywalki, ciepłą wodę, przebieralnię dla personelu, krzesła i sofę do wypoczynku dla zaszczepionych pacjentów oraz wyposażone są w niezbędny sprzęt ratunkowy. Pacjenci będą umawiani na konkretną godzinę, nie ma poczekalni przed szczepieniem dla pacjentów.
Jak konkretnie będzie wyglądała rejestracja tych pacjentów?
Ministerstwo Zdrowia jeszcze nie opublikowało szczegółów. Najprawdopodobniej lekarz rodzinny będzie wystawiał e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni, a pacjent będzie musiał sam zadzwonić i umówić się w wybranym punkcie szczepień. Szpital w Wolicy, który wie, że będzie takim punktem w późniejszym terminie poda dane kontaktowe umożliwiające zapisy na szczepienie.
Ile osób w ciągu godziny jest wstanie zaszczepić szpital w Wolicy?
Optymistyczna wersja to 6 pacjentów na godzinę. Ale to też zależeć będzie od samego pacjenta, bo on musi wypełnić ankietę, zależy jak sprawnie to zrobi. Musi być też dokładnie przebadany.
Skąd trafiają szczepionki do punktu szczepień w Wolicy?
Szczepionki przyjeżdżają z Agencji Rezerw Materiałowych. Będą dostarczane tylko raz w tygodniu. W poniedziałki. Będą przyjeżdżać na konkretne zamówienie.
W jednym opakowaniu jest 15 fiolek. Z jednej fiolki, według. wytycznych, można zaszczepić do 6 osób, reszta to odpad medyczny. - Zatem z jednego transportu w poniedziałek można zaszczepić 90 osób, a szczepienia mogą trwać do piątku, bo potem szczepionka traci ważność – informuje szpital w Wolicy, który szykuje się do rozpoczęcia szczepień. - Są też wytyczne, by jak najmniej marnować tych szczepionek. Mogą być one podawane tylko przez 120 godzin od wyciągnięcia ich z głębokiego mrożenia. A wyciągane są tuż przed transportem, bo potem są przewożone w lodówkach i przechowywane też są w lodówkach. Zatem od poniedziałku są one ważne przez 5 dób, tylko do piątku (czas liczy się od godziny wyciągnięcia szczepionki z głębokiego mrożenia).
Jeśli pacjent nie przejdzie kwalifikacji, bo np. jest chory, to ta szczepionka podawana jest kolejnej osobie z listy.
AW, Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy szpitala w Wolicy
Napisz komentarz
Komentarze