Przez ten czas kupcy mogą oglądać dębinę i wybierać najlepsze okazy. Tak by w czasie licytacji móc walczyć o upatrzone drewno. - Drewno dębowe z krotoszyńskich lasów osiąga na aukcji zawrotne kwoty. Licytacja, która odbywa się od równo 30 lat przyciąga wytwórców produktów drzewnych z całej Europy. Odznaczający się niezwykłymi cechami produkt z krotoszyńskich lasów wykorzystywany jest m.in. do oklein desek surfingowych. W tym roku ze względu na pandemię nie będzie aukcji, ale submisja, czyli konkurs ofert- mówi Tadeusz Konieczny z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Jest to sprawdzona jakość surowca dębowego, które jest przeznaczane na forniry, okleiny, tarcicę meblową.
W tym roku wystawiono na sprzedaż ponad tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego, w tym 380 m3 jakości okleinowej. Krotoszyńskie ma niezwykłe walory, co idzie w parze z cenami, jakie płacą kupcy. Jak do tej pory najwyższa kwota, jaką osiągnął surowiec to 5,5 tysiąca złotych za metr sześcienny. Padła na aukcji w 2020 roku.
Krotoszyńskie lasy to jedno z największych naturalnych skupisk dębowych w kraju. Drzewa rosną na glinach krotoszyńskich na powierzchni przekraczającej 23 tysiące hektarów.
AW, zdjęcia Nadleśnictwo Krotoszyn
Napisz komentarz
Komentarze