Dofinansowanie fotowoltaiki
Inwestorzy decydujący się na zakup instalacji fotowoltaicznej dla własnego gospodarstwa domowego mogą skorzystać z bezzwrotnego dofinansowanie z programu Mój prąd [https://mojprad.gov.pl/ - tegoroczna edycja jeszcze nie ruszyła]. Dotacja przysługuje na gotową już instalację PV i nie może przekroczyć 5 tys PLN. Przy założeniu, że instalacja o mocy ok. 5 kWp (czyli produkująca tyle prądu, ile zużywa rodzina z dziećmi w średniej wielkości domu), składająca się z naprawdę dobrej jakości podzespołów wraz z montażem i 15-letnią gwarancją kosztuje dziś około 30 tys., na wejściu obniżamy koszty do 25 tys. PLN. Do tego możemy doliczyć jeszcze np. ulgę termomodernizacyjną, o której poniżej.
W przypadku firmy warto rozważyć:
- Program Energia Plus – dla przedsiębiorstw (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców), prowadzących działalność gospodarczą, które spełniają określone warunki http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/energia-plus/nabor-ii-wnioskow-2020-2021/
- Program BOCIAN Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej – dofinansowanie obejmuje systemy fotowoltaiczne na budynku lub gruncie o mocy od 40 kWp do 1 MWp https://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/bocian-rozproszone-odnawialne-zrodla-energii/
- Regionalne programy operacyjne - każde z 16 województw ma swój własny RPO
Odliczanie fotowoltaiki od podatku
Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne, możesz skorzystać z:
- Odliczenia całego podatku VAT, dzięki czemu odzyskuje 23% poniesionych kosztów.
- Ulgi inwestycyjnej (którą można odliczać nawet przez 15 kolejnych lat) dla rolników decydujących się na inwestycje ekologiczne - to kolejne 25% odliczane od podatku gruntowego.
Jeśli inwestujesz w fotowoltaikę, będąc właścicielem starego budynku, a co za tym idzie musisz dokonać jego termomodernizacji, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna to korzystne dla podatników rozwiązanie polegające na możliwości dokonywania odliczeń, od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku. Ulga ta weszła w życie 1 stycznia 2019 roku i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia, co oznacza, że po raz pierwszy skorzystali z niej podatnicy przygotowujący zeznania podatkowe w 2020 roku. W roku 2021 ulga termomodernizacyjna będzie przyznawana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Sprzedaż prądu z przydomowej elektrowni słonecznej
Decyzję o sposobie rozliczenia nadwyżek energii wprowadzanej do sieci z mikroinstalacji podejmuje się wraz ze złożeniem wniosku o przyłączenie instalacji do sieci. W przypadku gospodarstwa domowego istnieją dwie możliwości.
Kiedy jesteś prosumentem
Prosument nie może odsprzedawać wyprodukowanej przez siebie energii do sieci, może ją jedynie do sieci przekazać, a potem ją odebrać do wykorzystania na własne potrzeby w ramach tzw. systemu upustów. Oznacza to, że prosument przekazując niewykorzystaną energię do sieci, nie otrzymuje za nią pieniędzy, może za to korzystać bez żadnych dodatkowych opłat (koszt zakupu) z energii „przechowywanej w sieci”. Na rozliczenie nadwyżki ma 365 dni od momentu wprowadzenia nadwyżek energii do sieci. Instalacje o mocy do 10 kWp mogą pobrać 80% (współczynnik 0,8) energii wprowadzonej do sieci, zaś przy instalacjach o mocy od 10 do 50 kWp – 70% (współczynnik 0,7).
Kiedy nie jesteś prosumentem
Osoba fizyczna, która nie decyduje się być prosumentem, może przyłączyć mikroinstalację do sieci elektroenergetycznej na mocy umów rozdzielonych, tj. umowy sprzedaży i umowy dystrybucyjnej. Wystawia ona wtedy sprzedawcy rachunek uproszczony na zasadzie określonej w umowie. W przypadku podatnika VAT jest to faktura VAT. Osoba fizyczna uwzględnia przychód ze sprzedaży przy rozliczeniu rocznym z Urzędem Skarbowym na druku PIT-8C za poprzedni rok kalendarzowy. Oczywiście ta forma rozliczania wyprodukowanej energii jest niekorzystna ze względu na podatki które musimy zapłacić. Dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z systemu prosumenckiego.
Sprzedaż prądu z fotowoltaiki przez firmę
W przypadku firmy, nadwyżki energii z fotowoltaiki mogą być odsprzedawane do sieci, ale stosunek ceny kupna do sprzedaży jest niekorzystny. Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE (29 sierpnia 2019 roku weszła w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw) przedsiębiorcom przyznany został status prosumenta, co skutkuje możliwością magazynowania energii elektrycznej w sieci na identycznych zasadach jak w przypadku klientów indywidualnych.
W przygotowaniu tekstu pomogła firma SYNTEZA OZE, zajmująca się sprzedażą i montażem systemów fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, rolników i firm na terenie całej Polski, https://syntezaoze.pl/.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze