W piątek na 1358 łóżek na II poziomie zabezpieczenia (są to łóżka dla pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19, niewymagających leczenia specjalistycznego, w szczególności zabiegowego) w 20 wielkopolskich szpitalach, zajętych było 1136. Dodatkowo w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich prowadzonym przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu na 94 miejsca, zajętych było 90.
– Łącznie w całym województwie pozostaje 226 wolnych łóżek dla chorych na COVID-19. W tym momencie w każdym regionie Wielkopolski są jeszcze wolne „łóżka covidowe”. Reagując ma bieżące potrzeby oraz zachowanie bezpiecznego zapasu, jesteśmy gotowi i powiększamy bazę miejsc dla chorych – podkreśla Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.
Zapas jest jeszcze zachowany także w przypadku łóżek respiratorowych. Obecnie na II poziomie jest ich w regionie 130: 91 zajętych i 39 wolnych. W szpitalu tymczasowym na kolejne 10 takich łóżek – zajętych jest 6.
Wkrótce kolejne moduły w szpitalu na MTP
– Dostrzegając potrzebę zabezpieczenia większej liczby miejsc dla pacjentów, będziemy rekomendować wojewodzie wielkopolskiemu sukcesywne otwarcie dwóch kolejnych modułów po 28 łóżek w szpitalu tymczasowym. Mamy nadzieję, że do pracy w nim zgłosi się personel także spoza Szpitali Klinicznych poznańskiego Uniwersytetu Medycznego – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.
Obecnie działający od 1 lutego szpital tymczasowy dysponuje trzema modułami łóżek. Po decyzji wojewody wielkopolskiego, otwarcie 56 kolejnych miejsc w szpitalu na MTP mogłoby nastąpić w najbliższych dniach.
Zwiększana jest także liczba łóżek w tradycyjnych lecznicach. W przyszłym tygodniu otwarte zostanie w nich kolejne 137 łóżek. Od poniedziałku, 15 marca Szpital w Ostrowie Wielkopolskim otwiera 30 nowych miejsc dla pacjentów. Jego baza wzrośnie z 90 do 120 „łóżek covidowych”. Dodatkowe łóżka pojawią się również w szpitalach w Pleszewie, Międzychodzie, Lesznie oraz SZOZ przy ul. Krysiewicza w Poznaniu.
– Nieustannie monitorujemy obłożenie łóżek w Wielkopolsce. Nie wykluczamy, że wkrótce będziemy rekomendować wojewodzie powiększenie oddziałów covidowych w kolejnych szpitalach oraz otwarcie następnych modułów w szpitalu na MTP. Łącznie lecznica dysponowałaby wtedy 206 miejscami dla chorych na COVID-19. Kluczowym jest jednak, by znaleźć personel, który będzie w niej zabezpieczał odpowiednią opiekę nad pacjentami – tłumaczy Agnieszka Pachciarz.
RED za Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
Napisz komentarz
Komentarze