Wybory sołtysów i rad sołeckich odbywają się najpóźniej rok po wyborach samorządowych. Ich kadencja trwa cztery lata. Wybory są bezpośrednie i tajne. Prawo głosu ma każdy pełnoletni mieszkaniec zameldowany w danej miejscowości. By zostać sołtysem wystarczy mieć ukończone 18 lat. - Zebranie odbywa się w każdym z sołectw, np. w gminie Blizanów wybiera się 40 sołtysów, a średnio w naszych gminach jest kilkanaście do dwudziestu kilku sołectw – wyjaśnia Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Rozpiętość wiekowa sołtysów w naszym powiecie jest bardzo duża. Coraz częściej kobiety są zainteresowane pełnieniem tej funkcji i świetnie sobie radzą w kierowaniu sołectwami. Wielu sołtysów pełni tę funkcję nawet nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat - rekordzista od 40.
Sołtys to pierwsze ogniwo w samorządzie reprezentujące władze gmin w terenie. Jego wynagrodzenie zależy od ustaleń konkretnej rady gminy. Niektórzy otrzymują procent od zbieranego podatku, ale coraz częściej ustalane są stałe diety. Ich wysokość również zależy od radnych gminnych . Wybory odbędą się także w trzech sołectwach funkcjonujących na terenie Kalisza; to Sulisławice Kolonia, Sulisławice i Dobrzec.
Fragment z ordynacji wyborczej do wyborów sołtysa
- Dla dokonania ważnego wyboru sołtysa i rady sołeckiej na zebraniu wiejskim wymagana jest obecność 30 uprawnionych do głosowania mieszkańców sołectwa. Wyboru dokonuje się większością zwykłą osób uprawnionych obecnych na zebraniu.
- O ile w wyznaczonym terminie nie uzyskano obecności wymaganej liczby mieszkańców, zwołuje się zebranie wiejskie w II terminie, który może zostać wyznaczony na ten sam dzień. Wybory sołtysa i rady sołeckiej odbyte w II terminie mogą być przeprowadzone bez względu na liczbę obecnych mieszkańców uprawnionych do głosowania.
AW, fot. int.
Napisz komentarz
Komentarze