Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 13:32
Reklama
Reklama
Reklama

Ksiądz niczym Adam Mickiewicz! Oryginalne wielkanocne kazanie w kaliskiej Katedrze WIDEO

W pierwszej chwili można pomyśleć, że to fragment utworu pióra jednego z wieszczów. Rytm odpowiedni, pojawia się też rym. Z każdym wersem coraz bardziej zaciekawiony słuchacz zastanawia się czy to tylko taki początek? Żeby dowiedzieć się jaki będzie finał trzeba posłuchać do końca. A zapewniamy, że homilia wygłoszona przez księdza Pawła Nowackiego z kaliskiej Katedry warta jest kilku minut uwagi.
Kliknij aby odtworzyć

Wierni wyjątkowo oryginalne kazanie przygotowane przez wikariusza usłyszeli  w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Nagranie kilkuminutowego rozważania o Zmartwychwstaniu można znaleźć w internecie na kanale prowadzonym przez księdza Pawła Nowackiego.

Wszyscy przyszli do ołtarza, dzień dziś wielki niesłychanie. Dziś cud wielki się wydarza. Dzisiaj Boskie Zmartwychwstanie…

Więc rozsiądźmy się wygodnie, miejsce niech swe zajmie każdy, by usłyszeć wszystko godnie.

Temat bowiem wielce ważny. Mój kamracie, bracie, siostro: Grób Chrystusa dzisiaj pusty! Trzeba to powiedzieć ostro. Pozostały tylko chusty…

Była tam niewiasta znana, kamień z boku zobaczyła i o Mistrza zatroskana, w co widziała – nie wierzyła…

Taki jest początek kazania. Całość posłuchacie, odtwarzając materiał załączony na dole artykułu.

To nie pierwsze wierszowane kazanie ks. Pawła Nowackiego. Podobne ułożył na Boże Narodzenie, na wspomnienie św. Szczepana. Na swoim kanale na you tubie mówi nie tylko wierszem ? Znajdziecie tam też filmiki, w których w przystępny sposób mówi o Bogu i wierze.

Wielkanocne kazanie przypomina znane z literatury utwory pisane trzynastozgłoskowcem wykorzystywanym przez polskich autorów od XV wieku. Pierwszym dziełem napisanym wierszem sylabicznym były "Godzinki. Jezus Chrystus, Bóg-człowiek, mądrość ojca swego" nieznanego autora. Najbardziej znanym jest "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, ale trzynastozgłoskowcem posługiwali się także Juliusz Słowacki, Jan Kochanowski, czy Ignacy Krasicki w swoich bajkach. Także tłumaczenia Iliady i Odysei oparto na tej formie wiersza.

AW, Ksiądz Paweł Nowacki - you tube


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama