Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 13:55
Reklama
Reklama
Reklama

Najlepsze przepisy na potrawy wielkanocne

Najlepsze przepisy wielkanocne przekazywane są z pokolenia na pokolenie, niemniej warto czasem odczarować rodzinną tradycję i wypróbować nowych dań. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie wielkanocnego śniadania bez żurku, białej kiełbasy, faszerowanych jajek czy paschy, zaś z drugiej strony warto urozmaicić świąteczny stół, stawiając na niego warzywne pasztety domowe, pieczony w jabłkach schab czy też migdałowe babki. Poznaj najlepsze przepisy na Wielkanoc!
Najlepsze przepisy na potrawy wielkanocne

Tradycyjne potrawy na Wielkanoc

Kończący się po czterdziestu dniach wielki post rozpoczyna okres dwudniowego świętowania w rodzinnym gronie. Wśród polskich potraw na Wielkanoc nie może zabraknąć białego barszczu, zupy chrzanowej lub żurku, białej kiełbasy, nadziewanych różnymi farszami jajek, jarzynowej sałatki, a także mięs: domowego pasztetu czy też pieczonego schabu.

Dania wielkanocne to także słodkie wypieki: przede wszystkim świąteczne mazurki z kajmakiem, piaskowe baby, a także sernik lub bakaliowa pascha. Ciasta przybierają rozmaite smaki: cytrynowy, pomarańczowy, bakaliowy, kokosowy czy też z dodatkiem maku. Na stole, często w ramach ozdoby, pojawiają się także cukrowe baranki oraz czekoladowe zające.

Rozpoczęte w niedzielny poranek uroczyste wielkanocne śniadanie to okazja do spróbowania aromatycznych mięs, jaj w różnej postaci, swojskich pasztetów oraz zup. Na tradycyjne śniadanie składają się z konkretne dania przygotowywanych według rodzinnych przepisów, niemniej warto czasami wyłamać się z tej tradycji i spróbować nowych wariacji dobrze znanych potraw. Domowy pasztet może wystąpić w wersji wegetariańskiej (warzywny lub z soczewicy), do jajek, zamiast tradycyjnego majonezu, można użyć wegańskiej wersji sosu, a zamiast pszennej mąki można wykorzystać zmielone migdały. Pomysłów na nowoczesne wielkanocne potrawy jest naprawdę sporo!

Zobacz także: Przepisy na wielkanoc

Co jedzą na Wielkanoc w innych krajach?

Pomysłów na nietypowe dania wielkanocne jest naprawdę wiele, warto też czerpać kulinarne inspiracje z innych krajów. We Włoszech na śniadaniu pojawiają się różnego rodzaju omlety, pieczona baranina i jagnięcina, a także duże, pieczone pierogi z serowymi farszami. W Hiszpanii królują kabanosy, smażone na słodko bułki, a także czekoladowe słodycze i piaskowe babki. W Anglii serwuje się pieczoną baraninę w sosie miętowym i pudding z tradycyjnym sosem custard, w Grecji na stole pojawia się zupa z baraniny oraz słona chałka z faszerowanymi wewnątrz jajkami. W Niemczech je się pieczoną baraninę, podobnie jak na Islandii czy w Norwegii.

Jak widać, wszędzie obowiązkowo pojawia się mięso oraz jajka pod różną postacią jajka. To także czas odpoczynku i spędzania czasu w rodzinnym, ciepłym gronie.

Pasztet domowy

Dobry pasztet domowy to przede wszystkim umiejętne połączenie kilku rodzajów duszonego mięsa, wątróbki, cebulki, masła, boczku oraz aromatycznych przypraw. Oczywiście dochodzą tutaj także inne składniki: warzywa, moczona w mleku bułka oraz dodatek alkoholu, najlepiej koniaku albo porto. Wątróbka nadaje smak i kolor, cebulka miękkości i wilgoci, zaś dodatek tłuszczu sprawia, że gotowe danie nie będzie suche w smaku i kruszące się na talerzu.

Po jakie przyprawy sięgnąć? Doskonale nadaje się nasza polska natka pietruszki, czosnek, jałowiec, ziele angielskie, liście laurowe, kolendra, a także zioła prowansalskie. Aby nadać wyrazistości, sięgnijmy po gałkę muszkatołową, imbir, kapary, suszone śliwki, grzyby lub orzeszki pini albo pistacjowe.

Jeśli decydujemy się na pasztet domowy, to mięso musimy odpowiednio poddusić, najlepiej z dodatkiem alkoholu, który nada mu kruchości. Mięso, warzywa, przyprawy i namoczoną bułkę mielimy w maszynce do mielenia – masa powinna być wilgotna i pulchna.

Jak piec pasztet, by nie był suchy? Najlepiej wykorzystać do tego podłużną formę, boki i wierzch masy obłożyć boczkiem i piec całość nie dłużej niż 50 minut.  

Zobacz także Przepis na pasztet

Przepis na wielkanocny pasztet z piersi kaczki

Składniki na domowy pasztet: 4 duże kacze piersi, 20 dag wątróbki drobiowej, 200 gram gęstej śmietany kwaśnej, 2 łyżki masła klarowanego, sok pomarańczowy, przyprawy (ziele angielskie, miód, pieprz, sól, marynowany imbir, sól i pieprz), 25 ml koniaku, 1 jajko, oliwa z oliwek, kilka plasterków wędzonego boczku.

Wykonanie: Mięso umyć, oczyścić ze skóry i osuszyć. Wątróbkę i piersi zamarynować w oliwie z oliwek, liściach laurowych, zielu angielskim, pieprzu, sokiem pomarańczowym, koniakiem, miodem oraz imbirem. Po dobie zmielić całość w maszynce do mielenia, dodać żółtko, śmietanę, klarowane masło oraz pozostałe przyprawy. Na koniec wymieszać z ubitą pianą z białek i przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą. Na wierzchu wyłożyć wędzony boczek. Piec w piekarniku w opcji góra-dół przez około godziny w temperaturze 165 stopni Celsjusza. Taki wielkanocny pasztet podajemy na zimno, z dodatkiem konfitur owocowych z borowiny lub żurawiny.

Pieczony schab

Decydując się na domowy pieczony schab, zadbajmy o to, aby po przygotowaniu nie był suchy. Jak tego dokonać? Obowiązkowo należy obsmażyć mięso, aby zamknąć wszystkie soki w jego środku, zaś w trakcie pieczenia co jakiś czas podlewać danie. Innym rozwiązaniem jest pieczenie mięsa w specjalnym rękawie lub też obłożenie go tłuszczem, np. plasterkami boczku. W ten sposób zatrzymujemy wilgoć wewnątrz schabu.

Połączenie mięsa z owocami dla wielu z nas wydaje się kontrowersyjne, niemniej o ile pizza hawajska (czyli połączenie kurczaka lub szynki z ananasem) wydaje się być czymś dziwnym, o tyle połączenie pieczonego schabu z dodatkiem żurawiny czy też jabłek nie uchodzi za coś niestosownego. Warto sięgnąć po ten tradycyjny, polski przepis na wielkanocny schab.

Zobacz także Przepis na pieczony schab

Przepis na pieczony schab z jabłkami

Składniki na schab pieczony: 1 kilogram dobrego schabu, 1 łyżeczka majeranku, 3 duże jabłka typu szara reneta, 1 szklanka bulionu warzywnego/rosołu, tłuszczu do smażenia, sól i pieprz.

Wykonanie: Mięso umyć, oczyścić i wysuszyć. Natrzeć porządnie gruboziarnistą solą, pieprzem oraz majerankiem i odstawić na kilka godzin do lodówki. Po czasie wyjąć i obsmażyć w całym kawałku na rozgrzanym tłuszczu. Ułożyć na brytfance, dodać warzywny bulion, pokrojone w grube cząstki jabłka i wstawić na godzinę do rozgrzanego piekarnika. Co 15 minut warto podlać mięso mieszanką bulionu i tłuszczu. Domowy, pieczony schab podawać na ciepło lub zimno, najlepiej z dodatkiem sosu śmietanowego lub chrzanowego.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama