Coraz częściej też zwraca się uwagę na kwestie takie jak psychologia sportu. Predyspozycje mentalne mają niejednokrotnie kluczowe znaczenie, gdy rozgrywka toczy się pomiędzy najlepszymi. To wtedy właśnie sprawdza się siła charakteru i to, czy ktoś może sobie jeszcze podnieść wyżej poprzeczkę i starać się osiągnąć lepszy wynik. Niejednokrotnie przecież najlepsi sportowcy w ostatniej chwili poddawali się, ponieważ nie znaleźli u siebie wystarczającej siły psychicznej. Dlatego trzeba wiedzieć, kiedy praktycznie jest rozpocząć psychiczne przygotowanie do zawodów lub że przed najważniejszymi imprezami sportowymi nie warto wdrażać nowych elementów treningowych.
W którym momencie zaczynamy trening mentalny?
We właściwy sposób zrealizowane przygotowanie psychiczne, jeżeli chodzi o zawody, zawsze będzie wymagać większej ilości czasu. Jak łatwo się domyślić, raczej nie powinniśmy się spodziewać dużych sukcesów, jeżeli trening w sferze psychologicznej rozpoczniemy na przykład na dwa tygodnie przed zawodami. Warto tu przeprowadzić analogię do ćwiczeń fizycznych. W końcu na przykład do olimpiady będziemy się przygotowywali nie przez kilka tygodni, ale kilka miesięcy lub nawet jeszcze dłużej. Tak jak, więc musimy trenować nasze mięśnie, to również musimy się zająć naszymi psychologicznymi predyspozycjami i umiejętnościami.
Warto zwrócić uwagę, że psycholog nie ma przecież jakieś magicznej mocy, aby nagle potrafił poprzestawiać głowie sportowca odpowiednie elementy, aby ten zaczął automatycznie wygrywać. Nauka strategii i technik musi potrwać, aby zapewnić zwycięstwo albo przynajmniej się do niego zbliżyć tak, jak w innych aktywnościach życiowych. Fortuna kod promocyjny to aprobowanie znakomitej rozrywki w typowanie oraz poznanie na własnej skórze różnicy między europejskimi topowymi zespołami.
Przed zawodami nie wprowadzajmy nowych elementów
Kolejną jedną z ważniejszych zasad, które będą decydowały o skutecznym przygotowaniu do zawodów, jest to, aby nie realizować drastycznych posunięć. Do nich można zaliczyć na pewno momentalne i niespodziewane wdrażanie nowych elementów do treningu. Powód jest tutaj oczywisty. Nigdy nie wiadomo jak zawodnik może na nie zareagować. W wielu sytuacjach oczywiście to może niespodziewanie pomóc, ale w innych wywołać poczucie niepewności i w konsekwencji zaskutkować druzgocącą porażką. Takie strategie, które nie zostały jeszcze dobrze opracowane w kontekście danej osoby, mogą po prostu wprowadzić do treningu bardzo duży chaos. Wówczas cały plan działania może się posypać, mówiąc kolokwialnie. Jeżeli przecież do tej pory działaliśmy w ramach jakiegoś ustalonego wcześniej schematu, to takie metody do pewnego stopnia zostały już zautomatyzowane i zawodnik wykonuje pewne czynności mechanicznie. Reaguje, więc odruchowo i nie stosuje tu świadomej kontroli.
Indywidualne podejście do zawodnika
Ważne jest też zawsze i na to zwracają uwagę trenerzy, indywidualne podejście do zawodnika. Każdy z nas jest do pewnego stopnia inny. Oczywiście pewne metody będą się powtarzać, ale najlepsi z trenerów z każdym zawodnikiem trenują bardzo intensywnie osobno. Każdą strategię trzeba dopasować do temperamentu oraz osobowości.
Napisz komentarz
Komentarze