Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które usuwa oddane ciepło z otoczenia i przekazuje je do obiegu grzewczego pomieszczenia. Dzięki promieniom słonecznym, które nieustannie docierają do atmosfery, na powierzchnię ziemi następuje ciągły obieg energii cieplnej. Powietrze pochłania część ciepła z energii słonecznej. Pozostałości są wchłaniane przez glebę. Urządzenie działa, więc w trybie chłodzenia i grzania (ciepła woda).
Ciepło geotermalne z wnętrzności ziemi utrzymuje stałą temperaturę gruntu. Nawet w mroźne zimy wskaźniki temperatury podłoża na głębokości zbiorników kształtują się na poziomie + 4-6 ° С. Pompa ciepła przenosi niskiej, jakości ciepło z gleby, powietrza i wody do obiegu grzewczego w domach prywatnych. Wcześniej temperatura nośnika ciepła wzrasta do 35-80 stopni. Można użyć pomp ciepła do pracy systemów grzewczych, dostarczania ciepłej wody.
Jak działa pompa ciepła powietrze woda?
Cechy konstrukcyjne pompy ciepła powietrze woda można porównać z klimatyzatorem lub lodówką, pod warunkiem, że działa cykl Carnota.To zasada, która jest stosowana w klimatycznym wyposażeniu najnowszych modeli. Systemy Split, działające w celu chłodzenia, pozwalają na ogrzewanie pomieszczenia do momentu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -5 stopni Celsjusza. Jeśli porówna się konwencjonalną technologię klimatyczną z pompą ciepła powietrze woda pod względem parametrów technicznych, można zauważyć, że ta ostatnia wygrywa z dużym marginesem. Można nim ogrzewać pomieszczenie aż do spadku temperatury do -15 ° C, natomiast niektóre modele pozwalają na pracę do -32 ° C.
Pompa ciepła powietrze woda składają się z:
- Obwód służący do cyrkulacji chłodziwa, który jest używany, jako freon
- Kondensator
- Parownik
- Kompresor.
Parownik ma na celu stworzenie niezbędnych warunków, w których freon zamienia się w gaz i pochłania ciepło z otoczenia. W tej formie jest dostarczany do sprężarki, gdzie powstaje zwiększone ciśnienie, które przyczynia się do nagrzania freonu do określonej temperatury - powyżej 100 ° C, po czym jest wtryskiwany do skraplacza.To tutaj zachodzi przemiana chłodziwa z powrotem w ciecz, która oddaje ciepło. Podobna zasada działania dotyczy każdej pompy ciepła, jedyną różnicą jest to, co dokładnie jest używane do generowania ciepła, w tym przypadku mowa jest o powietrzu.
Cechy konstrukcyjne pompy ciepła powietrze woda
Jednostki pomp ciepła tego typu reprezentowane są przez systemy monoblokowe i systemy typu Split. Pierwsza opcja może być zamontowana nie tylko na zewnątrz domu, ale także w pewnej odległości od niego, odległość może wynosić nawet 100 m. W ten sposób można wskazać pierwszą zaletę takiego urządzenia, które nie zajmuje miejsca wewnątrz domu i nie psuje wyglądu elewacji. Urządzenia tego typu doskonale współdziałają z niskotemperaturowymi układami klimakonwektorów i ciepłym domem, dzięki czemu mogą pracować na:
- Ogrzewanie
- Zaopatrzenie w ciepłą wodę
- Kondycjonowanie.
Podczas montażu instalacji monoblokowej należy uważnie monitorować stan chłodziwa przeznaczonego do pracy w niskich temperaturach. Jeśli właściciel domu chce zapewnić bardziej wydajne ogrzewanie wody, to dodatkowo musi zainstalować kolejny wymiennik ciepła. Systemy dzielone prezentowane są w dwóch blokach: zewnętrznym i wewnętrznym o kompaktowych wymiarach. W zestawie wbudowany lub osobny moduł hydrauliczny przeznaczony do podgrzewania wody. Nagrzewnice średniotemperaturowe mogą współpracować z grzejnikami i obiegami grzewczymi, których temperatura nie przekracza 60 ° C. A jeśli połączy się takie układy Split z klimakonwektorami, to można dodatkowo efektywnie klimatyzować pomieszczenie. Wysokotemperaturowe pompy ciepła są idealne zarówno dla nowych systemów, jak i tych, które wymagają modernizacji zgodnie z określonymi parametrami, niezależnie od ich mocy grzewczej.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze