Leasing czy najem? Poznaj różnicę
Leasing i najem długoterminowy mają ogromne znaczenie w strukturze finansowania polskich przedsiębiorstw. Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w 2 kwartale 2020 roku z usług firm leasingowych skorzystało ponad 178 tys. właścicieli firm[1]. Jak przewidują specjaliści ze Związku Polskiego Leasingu w 2021 roku udział rynku leasingu w finansowaniu działalności może wzrosnąć nawet o 11%[2].
Warto więc wyjaśnić – jaka jest różnica między leasingiem a wynajmem dla firm? Leasing stanowi rodzaj umowy zawieranej leasingobiorcą a właścicielem mienia (np. auta). Firma korzystająca z leasingu może użytkować pojazd w zamian za dokonywanie regularnych opłat leasingowych. Po zakończeniu umowy samochód może zostać wykupiony za kwotę pozostałą do spłaty.
Przy najmie samochodu przedsiębiorca również płaci niewielką opłatę za użytkowanie auta. W tym przypadku jest ona jednak niższa, ponieważ zawiera jedynie utratę wartości auta, które później wraca do leasingodawcy. Na koniec umowy można wynająć kolejny samochód.
Leasing i najem – poznaj korzyści
Dlaczego warto skorzystać z oferty firmowego leasingu oraz najmu? Przedsiębiorców przyciąga przede wszystkim przystępność takiej oferty – by z niej skorzystać nie potrzeba dużego wkładu finansowego. Opłata wstępna może wynieść nawet 0%, wszystkie koszty rozkładają się na czas trwania umowy. Jednocześnie nie dochodzi do zamrożenia kapitału, dostępne środki mogą posłużyć do finansowania działalności podstawowej. To wszystko z możliwością optymalizacji podatkowej oraz rozliczeniem kosztów wygodniejszym niż w przypadku aut za gotówkę.
mAuto – firmowy najem i leasing w nowoczesnej formie
mAuto to jedno z nowoczesnych rozwiązań na polskim rynku leasingowym. Platforma działa na kształt wirtualnego salonu samochodowego. Klient może wybrać spośród oferty nowych oraz poleasingowych aut. Rozbudowana wyszukiwarka pozwala znaleźć odpowiedni model samochodu, a dzięki różnym opcjom finansowania można w prosty sposób dopasować ofertę do możliwości firmy. Cały proces odbywa się zdalnie, a w razie potrzeby istnieje możliwość skontaktowania się z konsultantem mAuto.
Oferta mAuto to nie tylko wygoda – w ramach oferty przedsiębiorcy mogą skorzystać również z dodatkowych korzyści. Decydując się na dedykowane ubezpieczenie, leasingodawca może zaoferować zniżki dla klientów. Jednocześnie w ramach umowy mAuto może wziąć na siebie obsługę serwisową samochodu. Leasingodawca weźmie na siebie naprawę auta, a Ty możesz skupić się na prowadzeniu działalności.
[1] https://pzwlp.pl/dla-mediow/wyniki-pzwlp/2-lutego-2021-wyniki-pzwlp-po-ii-kwartale-2020-tabela-xlsx
[2] http://www.forum-budowlane.pl/rynek/w-2021-rynek-leasingu-wroci-do-poziomu-finansowania-sprzed-pandemii
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze