Jedna z wykonawczyń płaskorzeźby, G. Galbierska była pierwszą osobą demonstrującą zastosowanie skrzydeł
Skrzydła to jeden z popularniejszych trendów w światowym streetarcie. Uskrzydlone murale zdobią wiele obiektów użyteczności publicznej i dają możliwość wykonania sobie oryginalnego „anielskiego” zdjęcia na ich tle. Pojawiły się także w Pleszewie, ale w formie poważnie zrewolucjonizowanej przez inicjatora, dyrektora placówki.
Przede wszystkim, nasze skrzydła mają formę płaskorzeźby i profil szyn kolejowych, które są naszym znakiem rozpoznawczym z racji ulokowania Zajezdni Kultury w obiektach pokolejowych – tłumaczy Przemysław Marciniak, dyrektor Zajezdni Kultury.
Pomysł w formę projektu ubrała natomiast Anna Sobkowiak – uznana grafik i mieszkanka gminy Pleszew. Jak się okazało, wygięcie stalowych szyn w pożądany kształt jest niemal niemożliwe. Z pomocą przyszli kolejni pleszewianie, a konkretnie Gabriela Galbierska i Miłosz Pawlak pracujący pod kierownictwem Kamila Kalińskiego. Płaskorzeźba została przez nich stworzona techniką wydruku 3D. Niesamowity jest też materiał, którego użyto. To w pełni biodegradowalna mączka kukurydziana, ale co ciekawe - skrzydła o rozpiętości ponad 3 metrów są odporne na warunki atmosferyczne. Instalacja jest nocą podświetlana, co potęguje efekt.
Motyw torów kolejowych towarzyszy nam każdego dnia. Nawiązujemy do niego w logotypie Zajezdni Kultury. Stuletnie szyny biegną pod szklaną podłogą naszej sali widowiskowej ulokowanej w byłym warsztacie naprawy taboru. Ten znak to metafora drogi, dążenia do realizacji wyzwań artystycznych. Każdy powinien też pamiętać, że tory kolejowe w Pleszewie to unikat na skalę światową. Zbudowane są bowiem z trzech, a nie dwóch szyn. Jedna z nich jest wspólna dla pociągów normalnotorowych i wciąż regularnie kursujących u nas pociągów wąskotorowych. Dwie pozostałe wykorzystywane są w zależności od szerokości osi danego składu – dodaje Przemysław Marciniak.
Skrzydła Zajezdnię Kultury zdobią od niedawna, ale już stały się sporą atrakcją dla mieszkańców. Większość przechodzących obok rzeźby chętnie robi sobie przy nich zdjęcia. Szczególnie wieczorem, kiedy dodatkowego czaru dodaje mu podświetlenie.
AW, Anna Bogacz, rzecznik prasowa UMiG w Pleszewie, fFot. Archiwum Zajezdni Kultury w Pleszewie)
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze