Projekt ma na celu rozwijanie znaczenia współpracy międzynarodowej w kształceniu zawodowym, podniesienie jakości edukacyjnej naszej placówki poprzez innowacyjne formy nauczania, wykorzystanie dobrych praktyk na poziomie europejskim dzięki narzędziom typu Europass – Mobility, podniesienie kwalifikacji naszych uczestników, wzrost świadomości zawodowej uczestników projektu, zachęcenie do nauki języków obcych.
Podczas realizacji mobilności głównym partnerem WWK OHP jest Stowarzyszenie Edukacji Buckow e.V., które powstało w 1992 roku celem kształcenia zawodowego. Stowarzyszenie przez wiele lat czynnie udziela się w różnych socjalno - edukacyjnych dziedzinach. Obecnie Stowarzyszenie zatrudnia około 160 pracowników. Praca BEB skupia się na szkoleniu zawodowym. Stowarzyszenie jest uznawane za instytucję rehabilitacji zawodowej i posiada Certyfikat EN ISO 9001: 2015.
Zakres działań w tej dziedzinie obejmuje dziś szeroki zakres środków orientacji zawodowej, wsparcie w zakresie wejścia na rynek pracy, przygotowanie zawodowe i szkolenia zawodowe w zakresie integracji i współpracy.
Stowarzyszenie Edukacji Buckow e.V. posiada bardzo dobrą bazę szkoleniowo – dydaktyczną i wykwalifikowaną kadrę nauczycielską. Atutem jest internat w Eberswalde, gwarantujący zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie dla uczestników stażów. Tam właśnie mieszkali uczestnicy projektu z kaliskiego hufca. Prócz dobrych warunków bytowych posiadają jeszcze do dyspozycji obiekty sportowe oraz sprzęt rekreacyjny. Od poniedziałku do piątku doskonalą praktyczne umiejętności w starannie wybranych niemieckich zakładach pracy.Profil działalności tych firm każdorazowo odpowiada zawodowi, w którym obecnie kształci się młodzież. W czasie wolnym od pracy odbywają się spotkania integracyjne. Uczestnicy samodzielnie poruszają się po okolicy (pieszo i komunikacją publiczną), dokonują bieżących zakupów, korzystają z miejsc rekreacyjnych typu: baseny, korty, boiska.
W każdy weekend młodzież miała zapewnione ciekawe wydarzenia rekreacyjne i turystyczne, w tym między innymi wycieczki do Berlina. W trakcie spacerów po niemieckiej stolicy zwiedzała zabytki i poznawała dorobek historyczny i kulturalny miasta, między innymi: Bramę Brandemburską, Bundestag, muzeum Pomnik Muru Berlińskiego, Jarmark Bożonarodzeniowy, Schloss Pfaueninsel. W kolejnych wolnych dniach uczestnicy zwiedzali jeszcze Muzeum Techniki i Spectrum. Niezapomniane wrażenia pozostawił wyjazd do Brand na Tropical Islands, gdzie uczestnicy cieszyli się z licznych atrakcji wodnych kąpieli. Poprzez czytanie reklam, znaków informacyjnych, samodzielne poruszanie się komunikacją publiczną, wspólne wyjścia do restauracji, zapoznawali się z kulturą mieszkańców oraz kształtowali język niemiecki. W komunikacji codziennej bardzo pomogły dodatkowe 10-godzinne zajęcia językowe, którymi młodzież została objęta na początku pobytu w Niemczech.
Zagraniczne praktyki zawodowe będą miały wpływ na przyszłą karierę zawodową młodzieży. Z pewnością przy aplikowaniu o zatrudnienie dużym atutem będzie certyfikat Europass – Mobility i Paszport Językowy.
Kolejny wyjazd planujemy zrealizować w pierwszym półroczu 2022 roku.
Projekt realizowany ze środków programu PO WER na zadach Erasmus+.
Autor: Ewa Kalińska