W porównaniu do piątku ubiegłego tygodnia – mamy skok zakażeń o aż 128%. Rozprzestrzenia się u nas najbardziej zaraźliwa mutacja – Omikron.
Rosnąca liczba zakażeń to wyzwanie do i tak przeciążonego już systemu służby zdrowia. Dlatego rząd planuje zwiększyć bazę łóżek covidowych i liczbę zespołów ratownictwa medycznego. Obecnie funkcjonuje 68 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego, a 95 dodatkowych ZRM i 130 Zespołów Transportu Sanitarnego COVID jest możliwych do uruchomienia.
W Kaliszu mamy dziś 56 przypadków zakażeń. Jedna osoba zmarła wyłącznie z powodu Covid-19. W powiecie kaliskim są 24 przypadki, dwie osoby zmarły - jedna miała dodatkowe choroby, druga wyłącznie z powodu Covid-19.
Ogłoszono również ważne zmiany:
Powszechne testowanie
Od przyszłego czwartku, 27 stycznia każdy za darmo będzie mógł otrzymać w aptece testy antygenowe. Obowiązkiem aptek będzie zapewnienie dyskretnego miejsca, w którym przeprowadzany będzie zabieg. Uzyskany wynik wpisywany będzie w Ewidencji Wjazdu do Polski.
Krótsza kwarantanna
Po kontakcie z osobą zakażoną kwarantanna nie będzie już trwać 10 dni, a 7 dni.
Skracamy okres trwania kwarantanny do 7 dni. Jest to zgodne z zaleceniami europejskiej agencji – powiedział premier.
Seniorzy pod większą kontrolą
Osoby powyżej 60. roku życia, u których zostanie stwierdzony Covid-19, będą badani w ciągu 48h przez lekarza pierwszego kontaktu. Premier zapowiedział, że będzie to się mogło również odbywać w domu chorego.
Według informacji przekazanych przez przedstawicieli rządu, eksperci w najbliższych tygodniach spodziewają się nawet 70-140 tysięcy zakażeń.
„Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Każdego kolejnego dnia smutne rekordy. Od trzech dni widzimy, że liczba dziennych infekcji utrzymuje się powyżej 30 tysięcy. Widzimy ogromną dynamikę w porównaniu z liczbą zakażeń w minionym tygodniu. Dzisiejszy wynik to praktycznie 2,5 raza więcej, niż tydzień temu. W ujęciu pełnego tygodnia widać, że liczba infekcji po prostu się podwaja. To nie jest chwilowe zwiększenie „– mówił minister Adam Niedzielski.
Z kolei premier Morawiecki podkreślił, że 80 do 90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione. „Szczepienia zwiększają szansę na przeżycie - powiedział.
Co z nauką w szkołach?
Obecnie uczniowie z Wielkopolski mają ferie. Do szkoły maja wrócić 31 stycznia. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że trudno określić, czy wrócą do szkolnych ławek. Jak na razie minister edukacji, Przemysław Czarnek nie planuje ogłoszenia nauki zdalnej.
Obserwujemy to na bieżąco, jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie utrzymać naukę stacjonarną. Gdyby sytuacja się pogorszyła z dnia na dzień, czy z tygodnia na tydzień - będziemy podejmować dalej idące decyzje, na razie takiej potrzeby nie ma" – powiedział minister w wywiadzie dla Biznes24.pl
Napisz komentarz
Komentarze