Nie milkną głosy dotyczące powstania Uniwersytetu Kaliskiego. W tej kwestii pojawiły się już stanowiska Rady Filii UAM, Zarządu Uczelnianego Związku Nauczycielstwa Polskiego UAM jak i Koła NSZZ ,,Solidarność’’ na WPA UAM w Kaliszu. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że odcięcie filii w Kaliszu od macierzystego Uniwersytetu spowodowałoby zgubne skutki zarówno naukowe, dydaktyczne jak i pracownicze i studenckie. Kaliską filię wsparł również Samorząd Studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, którzy w mediach społecznościowych propagowali hasło #murem_za_WPA.
Z tego względu we wtorek rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska przybyła do Kalisza, by spotkać się i porozmawiać z pracownikami, wykładowcami i studentami kaliskiej filii. Tuż po rozmowach odbył się briefing prasowy.
- Toczą się rozmowy na temat przyszłości Uniwersytetu Kaliskiego. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspiera ambicje i wszystkie działania dotyczące powstania Uniwersytetu Kaliskiego. Jesteśmy za tym, aby Kalisz stał się silnym ośrodkiem akademickim. Będziemy te działania wspierać oraz pomagać. Dzisiaj przyjechałam do Kalisza, by dowiedzieć się czy ewentualne połączenie Filii kaliskiej z Uniwersytetem Kaliskim, jest w opinii pracowników i studentów Filii kierunkiem pożądanym i w jaki sposób oni taką perspektywę oceniają. Niezwykle ważne, w demokratycznej strukturze Uniwersytetu, jest dla mnie zdanie pracowników, którzy mieliby ten Uniwersytet stworzyć - powiedziała Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska
Spotkanie Rektor z zespołem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego potwierdziło wcześniejsze głosy, tj. że pracownicy chcą pozostać w strukturach UAM w Poznaniu. Jednocześnie poinformowali, że nie są przeciwni powstaniu Uniwersytetu Kaliskiego, chętnie będą wspierać tą inicjatywę, nawet nie wykluczają współpracy.
Powstanie Uniwersytetu Kaliskiego oznaczałoby jeszcze większy odpływ studentów z filii UAM, stąd też deklarowane wsparcie ze strony UAM może być uznane za wątpliwe. Liczba studentów WP-A na przestrzeni 10 lat spadła o ponad 50%.
- Jestem zadowolony z tego spotkania. Padło wiele opinii jednoznacznych, które znalazły swój kres w jednomyślnym głosowaniu. Nigdy nie czułem tak potężnej integracji środowiska wokół ważnej dla nas sprawy, przynależności środowiska do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - mówił Dziekan prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz - Najważniejsze dla nas to odwrócić nie wiadomo skąd wykoncypowany dyskurs, że jesteśmy hamulcowymi powstania Uniwersytetu. Mamy nadzieję, że odbędzie się to bez rozbijania integralności społeczności akademickiej, która bardzo mocno wyraziła swój głos.
Rektor UAM w Poznaniu oświadczyła, że zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami, będzie brała pod uwagę zdania zarówno pracowników jak i władz kaliskiej filii.
- Na Uniwersytecie podejmujemy kolegialne decyzje. Musi być ona przedyskutowana. W momencie kiedy nasze stanowisko będzie sformułowane, zostanie o nim poinformowany Rektor Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła - mówiła Rektor UAM
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny twierdzi, że włączenie do Akademii Kaliskiej przekreśliłoby blisko czterdziestoletnią obecność w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i równo dwudziestoletnią historię Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM.
Przypomnijmy, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami jednostki takie jak Akademia Kaliska, która ma prawo do doktoryzowania z dziedziny nauk o zdrowiu, może, bez tzw. parametryzacji, czyli oceny działalności naukowej, ubiegać się o pozwolenie na kształcenie przyszłych lekarzy do końca tego roku. Dodatkowo opinia Naczelnej Izby Lekarskiej jednoznacznie wskazuje, że studentów medycyny należy kształcić w warunkach uniwersyteckich. A przygotowania do uruchomienia kierunku lekarskiego trwają i sporo uczelnię kosztują, bo już teraz Akademia musi zatrudniać odpowiednią do tego kierunku kadrę. Dlatego rektor chce wydział lekarski uruchomić bez zbędnej zwłoki. Starania rektora popiera zarówno ministerstwo zdrowia jak i edukacji i nauki.
***********************************
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Wylogowani
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze