Rozmowy na temat przyszłego Uniwersytetu Kaliskiego toczyły się od lutego. Chodziło bowiem o połącznie kaliskiej filii UAM z Akademią Kaliską. Wywołało to sporo kontrowersji i negocjacji.
W tej kwestii pojawiały się już stanowiska Rady Filii UAM, Zarządu Uczelnianego Związku Nauczycielstwa Polskiego UAM jak i Koła NSZZ ,,Solidarność’’ na WPA UAM w Kaliszu. Wszyscy wówczas jednogłośnie stwierdzili, że odcięcie filii w Kaliszu od macierzystego Uniwersytetu spowodowałoby zgubne skutki zarówno naukowe, dydaktyczne jak i pracownicze i studenckie. Kaliską filię wsparł również Samorząd Studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, którzy w mediach społecznościowych propagowali hasło #murem_za_WPA.
W połowie lutego do Kalisza przybyła także prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, by spotkać się i porozmawiać z pracownikami, wykładowcami i studentami kaliskiej filii. Spotkanie Rektor z zespołem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego potwierdziło wcześniejsze głosy, tj. że pracownicy chcą pozostać w strukturach UAM w Poznaniu.
Profesor Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawiła swoje stanowisko na ten temat. Rektorka w liście do Rektora Akademii Kaliskiej napisała, że władze UAM gorąco wspierają ideę powołania nowej uczelni akademickiej w Wielkopolsce. Wyraziła też przekonanie, że inicjatywa ta przyczyni się do dynamicznego rozwoju regionu i znacząco wzbogaci jego ofertę edukacyjną. Jednak nie zgadza się na przejęcie kaliskiego wydziału przez przyszły Uniwersytet Kaliski.
Rektorka UAM zadeklarowała pomoc merytoryczną i organizacyjną w działaniach rektora Akademii Kaliskiej. Napisała jednak, że po wielomiesięcznych dyskusjach w różnych gremiach – w tym ze związkami zawodowymi w UAM, Samorządem Studenckim, społecznością filii kaliskiej oraz innymi grupami zainteresowanych osób – idea włączenia Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu do powstającego Uniwersytetu Kaliskiego nie uzyskała akceptacji.
– Szczególnie istotne znaczenie miało stanowisko pracowników filii wyrażone jednomyślnym głosowaniem podczas spotkania ogólnego z władzami rektorskimi – czytamy w liście. – Podkreślano przede wszystkim fakt, iż Wydział nie posiada żadnej samodzielnej dyscypliny naukowej, a rozwój naukowy wszystkich pracowników odbywa się w ścisłym, symbiotycznym związku ze środowiskiem poznańskim. Pracownicy WP-A mają poczucie przynależności do UAM, a także żywią silne przekonanie, że zróżnicowanie oferty edukacyjnej Kalisza będzie miało pozytywny wpływ na rozwój regionu – napisała w liście rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.
Podobną odpowiedź otrzymał Minister Edukacji i Nauki - Przemysław Czarnek.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze