Budynek początkowo stanowił własność prywatną. Warunkiem rozwiązania problemu nielegalnie składowanych odpadów jego przejęcie nieruchomości przez samorząd.
- Mieliśmy do czynienia z nielegalnym składowiskiem niebezpiecznych odpadów. Nikt nie wiedział, jaki materiał i w jakiej ilości jest tu zgromadzony. Obiekt od posadzki po sam dach wypełniony był beczkami. Odpady zostały wywiezione i trafiły do utylizacji. Część została spalona w niemieckiej spalarni. Mieszkańcy mogą spokojnie odetchnąć, a my postaramy się zagospodarować budynek – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.
W pozyskaniu dofinansowania na to zadanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierał Miasto poseł Jan Mosiński.
- Dzięki władzom Miasta Kalisza i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się zutylizować odpady, które były tykającą bombą i spędzały sen z powiek mieszkańcom Szczypiorna i nie tylko – powiedział Jan Mosiński, poseł na Sejm RP. - Rozmowy w Funduszu były trudne, ale udało się uzyskać przychylność i wsparcie, za co chciałbym podziękować prezesowi Funduszu.
Umowę na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów z magazynu przy ul. Wrocławskiej zawarto 25 listopada 2020 roku. Prace przygotowawcze w głównej mierze polegały na skompletowaniu niezbędnego sprzętu i wyposażenia, ustawieniu laboratorium do badań i klasyfikacji odpadów. Likwidację rozpoczęto 4 maja 2021 r.
Część z odpadów niebezpiecznych pozyskanych ze likwidowanego magazynu została wywieziona do spalarni na terenie Niemiec, zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami na międzynarodowe przemieszczanie odpadów wydanymi przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz wykonanymi analizami w zakresie parametrów wymaganych do ich termicznego unieszkodliwiania.
Początkowo szacowano, że w magazynie znajduje się ok. 3000 ton odpadów, jednak po wywiezieniu wiemy, że było to ok. 1900 ton. Dzięki temu wykonawcy udało się zrealizować zadanie na kilka miesięcy przed terminem wynikającym z umowy.
W magazynie znajdowały się odpady niebezpieczne, takie jak szlamy polakiernicze, opakowania po farbach, kwasy trawiące, alkalia trawiące, ale dużą część stanowiły zanieczyszczone odpady budowlane, czy opiłki metalu.
Prace nadzorowała Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska. Magazyn był sprawdzany pod kątem ewentualnego skażenia radiologicznego oraz zagrożenia wybuchem.
Szczegóły dotyczące zadania przedstawili dziś dziennikarzom: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, Paweł Bąkowski – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Edward Sadowski – kierownik Referatu Ochrony Środowiska.
Jak podkreślał prezydent Krystian Kinastowski, wypracowane przez Miasto Kalisz postępowanie przetargowe w zakresie usunięcia i unieszkodliwienia nielegalnie składowanych odpadów będzie pomocne również dla innych samorządów, borykających się z podobnymi problemami.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze