33 grupy specjalne z różnych jednostek, w tym Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Centralne Biura Śledcze Policji, Akademia Wojsk Lądowych czy Centralne Biuro Antykorupcyjne będą ćwiczyć przez 5 dni na terenie kampusu SWWS i w obrębie 30 km w różnych miejscowościach wokół Kalisza. To w ramach manewrów ratowniczo taktycznych
- To bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej uczelni, w którym możemy zaprosić do nas przedstawicieli różnych służb, różnych formacji, także instytucje odpowiedzialne za kwestie bezpieczeństwa fizycznego i zdrowotnego. Te dwa aspekty są bardzo ważne w manewrach, czyli z jednej strony kwestie działań specjalnych a z drugiej ratownictwa, dbanie o zdrowie obywateli. Cieszę się, że takie ćwiczenia możemy realizować - mówił gen. dr Marcin Strzelec, Komendant – Rektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. - To bardzo ważne żebyśmy w kontekście tego trudnego czasu na świecie, przeglądali nasze zasoby, aktualizowali procedury, dbali o to by służby mogły sprawnie i jednolicie ze sobą współpracować.
- Manewry pokazują, że należy podnosić kwalifikacje, podnosić zdolność koordynacji służb, które w niektórych obszarach swojej działalności są rozbieżne, ale jednak w pewnych trudnych zdarzeniach łączą swoje działania. Chodzi o to by podczas tych trudnych, nieprzewidzianych zdarzeń umiejętnie koordynować działania pogotowia ratunkowego z grupą interwencyjną służby więziennej, policji państwowej, straży granicznej - mówił poseł Jan Mosiński.
Dewizą, która przyświeca manewrom jest to, że przygotowują najlepszych, na najgorsze i każde życie jest dla nich najważniejsze, niezależnie od tego, po której stronie kraty się znajduje. Celem głównym manewrów jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia poszczególnych grup współdziałania z jednostkami systemu ratownictwa medycznego i wypracowanie wspólnych procedur ratowniczych na wypadek wystąpienia zdarzeń.
- Przygotowujemy najlepszych, na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, niezależnie od tego, po której stronie kraty się znajduje. Działając likwidujemy zagrożenie, ale kolejnym naszym zadaniem jest uratowanie życia kolegi, nawet osoby, wobec której interweniujemy. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo każdego z obywateli. Dlatego celem tych zawodów jest m.in. weryfikacja wyszkolenia poszczególnych grup, współdziałania z jednostkami systemu ratownictwa medycznego, ponieważ często jesteśmy oddaleni od zespołów ratownictwa medycznego i musimy sobie na początku poradzić sami lub współdziałać z osobami stojącymi za nami jako ratownicy medyczni - mówi płk Leszek Kołtun, Prorektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości
W manewrach wezmą udział czteroosobowe zespoły, złożone z żołnierzy, policjantów i przedstawicieli służby więziennej. Zadania, które zostaną im wyznaczone są dla nich tajemnicą. Będą je realizować przez 3 dni i 2 noce.
- Scenariusz jest ściśle tajny, ponieważ funkcjonariusz czy żołnierz wtedy najlepiej się uczy. Wychodzi na zdarzenie i nie wie co go tam czeka. Dziewięć stacji, dziewięć zadań. Wszystko odbywa się na terenie kampusu, ale również w promieniu 30 kilometrów - w Kaliszu i w różnych miejscowościach na obrzeżach Kalisza. Gdy Państwo będą widzieli przejazd samochodów na sygnałach proszę nie panikować. Jesteśmy na manewrach, nic złego się nie dzieje – poinformował płk Leszek Kołtun, prorektor SWWS.
Ćwiczenia służb będą połączone z konferencją naukową. Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości serdecznie zaprasza na konferencję z okazji Dnia Edukacji dla Bezpieczeństwa, która odbędzie się 25 maja 2022 roku, podczas VII Międzynarodowych Manewrów Ratowniczo Taktycznych ,,Tactical Prison Rescue 2022”. Start wydarzenia od godziny 9:00.
______
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze