19 maja 1946 roku w Kaliszu obchodzone 150 rocznicę koronacji cudownego obrazu św. Józefa. Jak czytamy w artykule Polewskiej – Wianeckiej na stronie swietyjozef.kalisz.pl wydarzenie to przyciągnęły niezmierzone tłumy wiernych. Uroczystość miała tak dużą rangę, że wzmianka o nim i relacja pojawiła się w Polskiej Kronice Filmowej, której fragment można obejrzeć poniżej.
Do Kalisza przyjechali najwyżsi dostojnicy Kościoła Katolickiego z ówczesnym Prymasem Polski ks. Kard. Augustem Hlondem. Dzień przed oficjalnymi obchodami, 18 maja delegacja kościelna odwiedziła kaliski Dom Rzemiosła. Przyjął ich i oprowadzał Tadeusz Malanowski, ówczesny prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Chrześcijan pod wezwaniem św. Józefa. Organizacja ta działała w Kaliszu od 1907 roku. Tradycją było to, że relacje z odwiedzin, szczególnie tak znamienitych gości, opisywano w Złotej Księdze Rzemieślników, w której goście mogli też dokonywać swoich prywatnych adnotacji.
"Zrodzony z Matki Polki"
Osoba prowadząca Złotą Księgę wykaligrafowała z godną pozazdroszczenia umiejętnością, nazwiska wszystkich czcigodnych hierarchów i odnotowała co następuje:
Przybyłych w imieniu Stowarzyszenia witał prezes Tadeusz Malanowski, który prosząc dostojnych gości o złożenie podpisów, zakończył tymi słowy: „Gdy na zegarze dziejowym wybije godzina sprawiedliwości i na Stolicy Apostolskiej zasiądzie po raz pierwszy papież zrodzony z Matki Polki, to pozwolisz Eminencjo, że zgłosimy się z tą Złotą Księgą po raz wtóry”. Kalisz dnia, 18 maja 1946 roku – czytamy w zabytkowej księdze.
Prezes Malanowski swój wpis o papieżu zrodzonym z Matki Polki dokonał w dzień 26 urodzin Karola Józefa Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II, który nie był wtedy nawet księdzem. Był wówczas asystentem w krakowskim seminarium duchownym. W tamtych czasach papieżami zostawali Włosi, nie do pomyślenia było, by stolicę piotrową przejął obcokrajowiec, szczególnie z tak dalekiego kraju jak Polska, tuż po ogromnych zniszczeniach wojennych.
Sam Tadeusz Malanowski to dość tajemnicza postać.
Próbuję znaleźć w Internecie informacji o samym „prorokującym”, czyli Tadeuszu Malanowskim. Dowiaduję się, że był mistrzem szewstwa, przed wojną Starszym Cechu Szewców, a w 1937 roku również członkiem straży obywatelskiej w Kaliszu. Nie udaje mi się jednak ustalić, czy on doczekał zapowiedzianej przez siebie „godziny sprawiedliwości” – pisze autorka tekstu o Złotej Księdze.
Malanowski w swoim wpisie przewidział nie tylko wybór Papieża Polaka, ale fakt, że przy tej Złotej Księdze ponownie spotkają się wysocy dostojnicy kościelni. Być może nawet sam bohater tego tekstu nie przewidział rangi tego spotkania. Wpisu do Złotej Księgi sam Jan Paweł II, goszcząc w Kaliszu w 1997 roku.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze