Łopaty w odstawce, w ruch poszły wykrywacze metali. A pracy archeologów z zaciekawieniem przyglądają się i dzieci i dorośli kaliszanie. Gdyby kogoś poniosła wyobraźnia, to poczuje się rozczarowany. Żadnych cennych skarbów nie znaleziono.
Tutaj widzicie fragment ceramiki, nie wiem czy to jest z łaźni czy od jakiegoś rzeźnika, ale widać, że jest sygnowana, napis niemiecki, pochodzi sprzed I wojny Światowej. Jest kilka monet, jedna z Janem Kazimierzem z 1666 rok, tzw. boratyńka, popularna moneta z tamtych czasów – mówi nam Przemysław Kurowiak, archeolog, poszukiwacz ze stowarzyszenia Denar, który uczestniczy w pracach na rynku.
Rewitalizacja, remont czy odbudowa rynku odbywała się w historii już kilka razy, te najcenniejsze przedmioty były już wyjęte z ziemi – dodaje nam historyk.
Ziemia pod płytą ratusza to mieszanka historii miasta z różnych okresów. Jest tu gruz ze zburzonego miasta i z czasu jego odbudowy, są pozostałości po remoncie rynku w latach sześćdziesiątych. Wykopy w XXI wieku są jednak okazją, by ponownie przyjrzeć się tej ziemi.
Jakieś ciekawostki historyczne, które wzbogacą zbiory zabytków Kalisza możliwe, ale nie będą one w stanie powstrzymać na dłużej inwestycje. Nie spodziewamy się, że znajdziemy tutaj gród czy cmentarzyska z czasów rzymskich - Przemysław Kurowiak, stowarzyszenie Denar.
W tej części rynku powstaje najgłębszy wykop, bo będą tu zainstalowane zbiorniki na deszczówkę, a im głębiej, tym szansa na historyczną niespodziankę większa.
Zaczęliśmy od tego miejsca, gdzie ten wykop jest największy i najgłębszy. Liczyliśmy się z tym, że możemy dokopać się do tej historycznej warstwy starego Kalisza. Tak się stało, jest więc okazja żeby ten poziom przebadać. Dno tego wykopu już w tym momencie jest bardzo dobrze przebadane, nie znaleziono nic szczególnego, zamierzamy już jutro wrócić to z normalnym frontem robót – mówi nam Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Szybkie tempo prac nie wyklucza poszanowania dla historii i znalezisk. Potrzebna jest do tego współpraca, bo w tym historycznym miejscu nie raz pewnie jeszcze równolegle do siebie będą pracować archeolodzy i budowlańcy.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze