Tzw. ustawa covidowa z założenia miała trwać kilka miesięcy, a w efekcie na ponad dwa lata uniemożliwiła właścicielom lokali mieszkalnych eksmitowanie nierzetelnych lokatorów.
Skutki ustawy były bardzo mocno zauważalne, ponieważ odnotowaliśmy jak wielu lokatorów poczuło się na tyle bezkarnie, że przestało płacić bieżące rachunki. Obostrzenia związane z pandemią postrzegali jako swoistą zachętę do niepłacenia – przekazuje kaliski MZBM.
Wraz z uchyleniem tzw. ustawy covidowej w kwietniu tego roku MZBM rozpoczął realizację wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokali mieszkalnych. Niestety, eksmisje po części już przeprowadzone pokazały ogrom zniszczeń i dewastacji w zajmowanych dotychczas przez dłużników mieszkaniach.
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych ponosi olbrzymie koszty uprzątnięcia i wywozu nagromadzonych różnych przedmiotów, śmieci. Dla przykładu uprzątnięcie jednego z mieszkań w centrum Miasta Kalisza to koszt ponad 8 tys. zł. Dlatego pokazujemy kilka zdjęć dokumentujących skalę problemu – mówi Marzena Wojterska, dyrektor MZBM w Kaliszu.
A wywózka śmieci nie jest tu jedynym kosztem. Aby mieszkanie były gotowe do zasiedlenia przez kolejną rodzinę, musi zostać wyremontowane (do czego MZBM jest zobligowany Ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego), a tu już w zależności od jego powierzchni, potrzebne środki przekraczają kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Już w pierwszych dniach sierpnia wyznaczone zostały przez komornika sądowego terminy kolejnych eksmisji, ale już realizowanych przez firmę zewnętrzną, czyli do słynnych już Petryk. Eksmisjami zostali objęci lokatorzy bez zasądzonych wyrokiem Sądu Rejonowego uprawnień do najmu socjalnego lokalu. Tymczasowe pomieszczenia dla eksmitowanych osób są usytuowane na terenie pobliskich powiatów, poza Kaliszem.
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych postępowania eksmisyjne traktuje jako ostateczność, kiedy wszelkie próby zmotywowania dłużników do płacenia za zajmowane lokale okazują się nieskuteczne, a lokatorzy mało, że nie ponoszą kosztów najmu, dewastują lokale mieszkalne. Należy podkreślić, że dłużnicy, którzy nie uznają za stosowne wnosić opłat za zajmowany lokal mało, że nie płacą czynszu, ale też należnych opłat za tzw. media tj. wodę, ścieki czy ogrzewanie, obciążając tymi kosztami innych mieszkańców miasta – podkreśla Marzena Wojterska.
Średnia zadłużenia takich lokatorów w tej chwili to około 30 tysięcy zł. Najwyższe zadłużenie to kwoty sięgające ponad 100 tysięcy i dotyczą one nie tylko opłat za czynsz, ale także są to opłaty za media, wodę, ogrzewanie, ścieki.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze