Dlaczego stawy niszczą się najszybciej?
Uszkodzenia stawów są obecnie powszechnie występującą dolegliwością u wielu osób. Przyczyną bólu stawów jest pogorszenie kondycji chrząstki stawowej, która znajduje się na połączeniach między kośćmi. Tkanka chrząstki ma miękką strukturę, a jej zadaniem jest ochrona powierzchni główki kości przed tarciem i ścieraniem oraz amortyzacja ruchu.
Jednak wraz z wiekiem, nadmiernym wysiłkiem lub obciążeniem stawów, chrząstka stawowa traci swoje właściwości, co bezpośrednio wpływa na jej działanie. Przyczynia się do tego siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, nadwaga, niewłaściwa aktywność fizyczna czy przeciążenie organizmu podczas wykonywanej pracy.
Jak wzmocnić stawy?
Podstawą dbania o prawidłowy stan chrząstki stawowej jest aktywność fizyczna, która będzie dopasowana do wieku i kondycji organizmu. Ruch powoduje zwiększenie objętości tkanki chrzęstnej stawów, dzięki czemu wydziela ona większą ilość mazi do jamy stawowej. W efekcie połączenia kostne mają lepszą stabilizację, a ból podczas ruchu nie jest odczuwalny. Podkreślić należy jednak konieczność dobrania odpowiedniej aktywności fizycznej. Dla osób z dużą nadwagą nie jest wskazany intensywny bieg, lecz np. spacer lub pływanie, a osoby, które dotychczas czas wolny spędzały na kanapie, nie powinny zaczynać od triathlonu.
Równie ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Każdy kilogram nadwagi zwiększa obciążenie stawów i kości oraz ryzyko wystąpienia np. choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, biodrowych czy rąk. Lekarze potwierdzili bezpośrednią zależność pomiędzy masą ciała a kondycją stawów. Osoby z nadwagą lub otyłością przeciążają stawy, przez co dochodzi do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Pierwszymi efektami tych uszkodzeń jest ból i sztywność stawów, zwłaszcza po śnie lub dłuższym spędzaniu czasu w pozycji siedzącej.
Bardzo duży wpływ na kondycję stawów ma także odpowiednia dieta, bogata w substancje odżywcze. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się kwasy Omega-3, białko czy witamina D3 oraz witamina C.
Przy występowaniu bólu stawów, warto odwiedzić sklep z suplementami i wspomóc organizm produktami, zawierającymi kolagen. To właśnie ta odmiana białka odpowiada za elastyczność i wytrzymałość stawów. Suplementy diety wspomagające stawy zawierają także witaminę C, wspierającą produkcję naturalnego kolagenu w organizmie czy kwas hialuronowy, będący istotnym elementem budującym skórę człowieka.
Chociaż choroby stawów kojarzą się głównie z wiekiem starczym, warto uświadomić sobie, że niezdrowy styl życia, nadmierne obciążanie stawów i nieprawidłowe nawyki żywieniowe znacznie przyspieszają proces ich degeneracji. Wdrażanie działań profilaktycznych pozwoli na znacznie dłuższe cieszenie się sprawnością i wstawanie rano bez bólu.
Napisz komentarz
Komentarze