Miasto Kalisz, korzystając z proponowanego przez rząd rozwiązania, włączy się w akcję dystrybucji węgla wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców.
- Pomożemy kaliszanom, korzystając z rządowej oferty. Dzięki temu zwiększymy dostępność węgla na lokalnym rynku. Razem z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, które w Kaliszu będzie odpowiadać za pozyskanie i dystrybucję węgla, analizujemy sytuację – mówił kilka dni temu Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.
Samorząd zamierza nabyć taką ilość węgla, aby zapewnić żelazną rezerwę paliwa grzewczego dla tych mieszkańców, którzy nie są w stanie pozyskać go na własną rękę.
A nie jest to łatwe. Nie tylko cena węgla dostępnego na wolnym rynku sprawia, że jest on mało dostępny. Już same próby zamówienia węgla, np. przez rządowy system sprzedaży online przez sklep PGG sprawia problemy nawet osobom biegłym w obsłudze internetu, a co dopiero seniorom czy osobom samotnym.
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwie mieszkańców i nie patrząc na polityczną wrzawę wokół tego tematu w ślad za prezydentem Kalisza idzie prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Niestabilna sytuacja na rynku węgla, kryzys energetyczny, drożyzna i rosnąca inflacja powodują lęk i obawy o nadchodzącą zimę. Chcę jednak powiedzieć Wam jedno: nie zostawimy Was samych sobie! (…) Podjęłam również decyzję, że razem ze spółką Ostrowski Zakład Ciepłowniczy S. A., włączymy się w dystrybucję węgla w mieście w ramach rządowej propozycji. – zapowiedziała wczoraj Beata Klimek.
Pomysł dystrybucji węgla przez samorządy krytykuje Platforma Obywatelska. Mariusz Witczak, poseł PO z Kalisza wskazywał wczoraj na antenie Polsat News błędy rządu PiS w tej sprawie, dodał, że to rząd i cały system firm z branży powinien zapewnić węgiel Polakom.
Nie ma żadnego argumentu, który przemawiałby za tym żeby samorządy zajmowały się kupowaniem węgla (…) To takie peerelowskie myślenie Jacka Sasina polega na tym, że znalazł sobie sposób na przerzucenie odpowiedzialności na samorządy, w których tak naprawdę nie ma PiS-u, są jakieś pojedyncze przypadki, więc wiadomo dlaczego za tym kryje się polityka – powiedział Mariusz Witczak.
Sezon grzewczy za pasem, dlatego samorządy przygotowują się i od strony technicznej i organizacyjnej do zapewnienia koniecznych rezerw.
- Węgiel będziemy dystrybuować po możliwie najniższych kosztach. Złoży się na nie cena zakupu, transportu i przeładunku oraz minimalna marża w wysokości 1%, do której spółkę obliguje obowiązujące prawo – tłumaczy Jacek Konopka, prezes zarządu PWiK.
Węgiel dla kaliszan zostanie zakupiony możliwie jak najszybciej. Jego dystrybucja powinna zacząć się w najbliższych tygodniach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze