Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Kaliszu przekraczają już 7 tysięcy złotych za metr. Poza tym obecnie koszty kredytu hipotecznego są rekordowo wysokie, podobnie jak i wymagania, by go uzyskać. Lista oczekujących na mieszkania komunalne jest długa, ale by w ogóle się na nią dostać nie można za dużo zarabiać. A co z osobami z klasy średniej, którzy zarabiają, ale nie dość dużo, by mieć własne „M”, ale nie dość mało, by dostać mieszkanie komunalne? Z myślą o nich Kalisz uwalnia część mieszkań z zasobów komunalnych.
Jest to mieszkanie dla ludzi, którzy mają troszkę wyższe dochody, nie mają zdolności kredytowej albo nie chcą się zadłużać, a chcą mieć własne mieszkanie, które mogą sobie wyremontować, będą mieli umowę na stałe, nie muszą płacić dodatkowych kosztów najmu, do miasta płacą czynsz, mieszkają w mieście – mówi nam Piotr Boratyński, wicedyrektor MZBM w Kaliszu.
Takie mieszkanie w wynajem na czas nieokreślony można zdobyć poza kolejką oczekujących, startując w przetargu. Jest jednak kilka warunków.
- Dotyczy to mieszkań o powierzchni większej niż 80 mkw.
- Przyszły najemca na własny koszt wyremontuje taki lokal
- Jego dochody nie mogą być niższe niż 350 procent najniższej emerytury. To jest około 4700 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia.
- Przyszły najemca nie może być właścicielem ani współwłaścicielem innej nieruchomości na terenie miasta i miejscowości pobliskiej
Jeśli ma umowę na inne mieszkanie podpisane z Miastem, to musi zadeklarować, że w ciągu 3 miesięcy je zdaje. Nie muszą być na żadnej liście komunalnej, to jest ważne. Przetarg jest organizowany dla wszystkich mieszkańców Kalisza – wyjaśnia wicedyrektor MZBM.
Przetarg na cztery takie mieszkania odbędzie się 15 listopada o 10:00 w MZBM. Na razie do wynajęcia w ten sposób są cztery mieszkania w ścisłym centrum miasta o powierzchni od 109 do 130 metrów kwadratowych każde z nich. Cena wywoławcza czynszu za metr to 7,60.
Opis tych mieszkań i szczegóły przetargu znajdziecie pod tym LINKiem na stronie MZBM.
MZBM szacuje, że mieszkań dostępnym w tym trybie będzie około 10 rocznie.
Napisz komentarz
Komentarze