Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 18:54
Reklama
Reklama
Reklama

Dźwięk klekotów towarzyszy Triduum Paschalnemu

Dźwięk hałaśliwych klekotów od niepamiętnych czasów przypomina mieszkańcom Mnichowic w powiecie kępińskim mękę i śmierć Chrystusa. Wszystko zaczyna się w samo południe w Wielki Czwartek, a trwa do świtu w Wielką Sobotę. Klekoty, zwane też skrzekotami, popychane są przez chłopców, którzy okrążają z kołatkami całą wieś.   
Dźwięk klekotów towarzyszy Triduum Paschalnemu

Zgodnie z chrześcijańską tradycją w Wielki Czwartek, na cały okres Triduum Paschalnego, milkną kościelne dzwony.  Wtedy w Mnichowicach pojawiają się młodzi chłopcy z klekotami, które mają drewniane kołatki i konstrukcją przypominają taczki. Okrążając całą wieś i robiąc hałas przypominają, że rozpoczął się najważniejszy okres w chrześcijańskim kalendarzu. - Tradycja klekotania sięga niepamiętnych czasów. Zapisy dzieci do wyścigów klekotami w kronice miejscowego kościoła pochodzą z XVIII wieku. Od kiedy jest ta tradycja, nie wiem. Najstarszy mieszkaniec naszej wsi, który ma 103 lata już z nimi jeździł. Ja jak byłem młodym chłopcem również – wyjaśnia Robert Gogol, kościelny od 63 lat w miejscowym kościele. – Wiemy, że ten zwyczaj przyszedł ze Śląska.


Trasa objazdu klekotami od lat jest taka sama. Chłopcy zaczynają przy kościele, który okrążają trzy razy. Później jadą do krzyża na końcu wsi. Tam się modlą i wracają drugą stroną wsi do rozwidlenia dróg na Bralin. Tam też zatrzymują się przy krzyżu na krótką modlitwę. Z klekotami biegną tylko chłopcy, ale towarzyszą im dziewczęta i te dzieci, które drewnianych kołatek nie mają, bo zostało ich niewiele. Przed laty biegało nawet kilkadziesiąt osób. Teraz kilka, ale mieszkańcy nie wyobrażają sobie Triduum Paschalnego bez dźwięku klekotów. Tym bardziej, że w czwartek chłopcy w towarzystwie ministranta chodzą od domu do domu i proszą o jajka. Gospodarz, który spełni prośbę klekotarzy może liczyć na dźwięk kołatek przed swoim domem. W ten sposób wszyscy wiedzą, kto pożałował choćby jednego wielkanocnego jajka.

Zgodnie z tradycją chrześcijańską, w Triduum Paschalne - od czwartku do soboty - milkną kościelne dzwony. Klekoty wyruszają w Wielki Czwartek o  12.00. Tego samego dnia można je usłyszeć jeszcze o 18.00. W Wielki Piątek cztery razy o 5.00, 12.00 i 15.00 oraz na pamiątkę śmierci Jezusa o 18.00. W Wielką sobotę wyruszają tylko raz - o 5.00 rano. Na noc klekoty pozostawiane są w przykościelnej dzwonnicy. „Wyścigi klekotów opisano nawet w  wydanej w 2003 r. przez UNESCO "Encyklopedii Sportu", jako sport i obyczaj.

AW, zdjęcie kepnosocjum.pl 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 2 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama