Zgodnie z chrześcijańską tradycją w Wielki Czwartek, na cały okres Triduum Paschalnego, milkną kościelne dzwony. Wtedy w Mnichowicach pojawiają się młodzi chłopcy z klekotami, które mają drewniane kołatki i konstrukcją przypominają taczki. Okrążając całą wieś i robiąc hałas przypominają, że rozpoczął się najważniejszy okres w chrześcijańskim kalendarzu. - Tradycja klekotania sięga niepamiętnych czasów. Zapisy dzieci do wyścigów klekotami w kronice miejscowego kościoła pochodzą z XVIII wieku. Od kiedy jest ta tradycja, nie wiem. Najstarszy mieszkaniec naszej wsi, który ma 103 lata już z nimi jeździł. Ja jak byłem młodym chłopcem również – wyjaśnia Robert Gogol, kościelny od 63 lat w miejscowym kościele. – Wiemy, że ten zwyczaj przyszedł ze Śląska.
Trasa objazdu klekotami od lat jest taka sama. Chłopcy zaczynają przy kościele, który okrążają trzy razy. Później jadą do krzyża na końcu wsi. Tam się modlą i wracają drugą stroną wsi do rozwidlenia dróg na Bralin. Tam też zatrzymują się przy krzyżu na krótką modlitwę. Z klekotami biegną tylko chłopcy, ale towarzyszą im dziewczęta i te dzieci, które drewnianych kołatek nie mają, bo zostało ich niewiele. Przed laty biegało nawet kilkadziesiąt osób. Teraz kilka, ale mieszkańcy nie wyobrażają sobie Triduum Paschalnego bez dźwięku klekotów. Tym bardziej, że w czwartek chłopcy w towarzystwie ministranta chodzą od domu do domu i proszą o jajka. Gospodarz, który spełni prośbę klekotarzy może liczyć na dźwięk kołatek przed swoim domem. W ten sposób wszyscy wiedzą, kto pożałował choćby jednego wielkanocnego jajka.
Zgodnie z tradycją chrześcijańską, w Triduum Paschalne - od czwartku do soboty - milkną kościelne dzwony. Klekoty wyruszają w Wielki Czwartek o 12.00. Tego samego dnia można je usłyszeć jeszcze o 18.00. W Wielki Piątek cztery razy o 5.00, 12.00 i 15.00 oraz na pamiątkę śmierci Jezusa o 18.00. W Wielką sobotę wyruszają tylko raz - o 5.00 rano. Na noc klekoty pozostawiane są w przykościelnej dzwonnicy. „Wyścigi klekotów opisano nawet w wydanej w 2003 r. przez UNESCO "Encyklopedii Sportu", jako sport i obyczaj.
AW, zdjęcie kepnosocjum.pl
Napisz komentarz
Komentarze