Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rtęć w rybie, dwutlenek siarki w rodzynkach

Płatki owsiane z pestycydami, kiełbasa wieprzowo-wołowa z Salmonellą, gruszki w syropie z kadmem, rodzynki z dwutlenkiem siarki czy borowik suszony z rtęcią. To kilka z 21 artykułów spożywczych, które w minioym roku wycofał z kaliskich sklepów Sanepid. 
Rtęć w rybie, dwutlenek siarki w rodzynkach

System RASFF ma na celu zapobiec wprowadzaniu do obrotu żywności, która może zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia ludzi. Sanepid otrzymuje ogólnoeuropejskie powiadomienie i sprawdza na swoim terenie, czy dany produkt znajduje się w sklepach. W Kaliszu i powiecie wycofano 21 artykułów. Część z nich mogła trafić do konsumentów.  - W tych produktach wykryliśmy metale ciężkie, rtęć, kadm, pozostałości pestycydów w postaci ochratoksyny, wykryto substancje toksyczne produkowane przez pleśnie aflatoksyny, a także wirusy chorobotwórcze WZW typu A i Salomonellę – mówi Barbara Gogolewska, p.o. dyrektora Sanepidu w Kaliszu.

 

Artykuły skażone mikrobiologicznie mogą wywołać biegunkę. Te, które zawierały zbyt dużą ilość substancji chemiczną szkodzą człowiekowi w dłużej perspektywie.  - Skutki są na pewno długotrwałe, bo to są substancje toksyczne, niekiedy mutagenne, rakotwórcze, które oczywiście kumulują się w organizmie i skutki mogą wystąpić nawet po kilkudziesięciu latach – dodaje Gogolewska.

 

Substancje chemiczne zawarte w żywności gromadzą się w nas przez całe życie. Dlatego jak radzi Barbara Gogolewska – powinniśmy czytać skład produktów i wystrzegać się tych najtańszych.

AG. fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama