Minimalne odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki
Prawidłowe posadowienie budynku wymaga zachowania minimalnych odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki i wynoszą one odpowiednio:
- 3 metry — gdy budynek zwrócony jest ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy,
- 4 metry — gdy budynek zwrócony jest ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,
- 1,5 metra — od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy dla budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, ale tylko wtedy, gdy takie usytuowanie dopuszcza Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Jeżeli szerokość działki nie przekracza 16 metrów, wówczas prawo zezwala na zmniejszenie odległości pomiędzy ścianą budynku bez okien lub drzwi a granicą działki do 1,5 metra lub budowę w granicy działki.
Pracownia ARCHON+ przygotowała dedykowane kolekcje, w której prezentuje projekty domów na wąską działkę oraz na wąską działkę do 16 metrów, co ułatwia Inwestorom selekcję oferty i poszukiwania odpowiedniego projektu. To propozycje, które zawierają odpowiednie programy funkcjonalno - przestrzenne, dając możliwość budowy komfortowych domów. Projekty bazują na sprawdzonych rozwiązaniach, z jasnym podziałem stref użytkowania oraz praktycznie zaplanowanym zapleczem gospodarczym. Warto przypomnieć, że na etapie adaptacji także inne gotowe projekty domów Pracowni można dostosować do wymagań działek o szerokości do 18 m, do 16 m, a także węższych. Najczęściej wprowadzane zmiany polegają na modyfikacji otworów okiennych czy likwidacji wykusza, nie wpływają negatywnie ani na estetykę domu, ani na jego funkcjonalność.
Projekty domów na działki do 16 metrów
„Dom w Malinówkach 21” to projekt z poddaszem użytkowym, który bardzo dobrze sprawdzi się w realizacji na wąskiej działce. Ten nowoczesny dom przyciąga uwagę projektem elewacji – jasny tynk doskonale komponuje się z naturalną, drewnianą okładziną i grafitowym tynkiem, zastosowanym w akcentach. Parter domu oferuje domownikom otwartą strefę dzienną z ustawnym salonem, jadalnią z bezpośrednim wyjściem na taras oraz kuchnią, do której przylega praktyczna spiżarnia. W części dziennej domu znajduje się kominek, który wprowadza do wnętrza wyjątkowy, przytulny klimat, szczególnie w zimowe wieczory. Program funkcji parteru uzupełnia dodatkowy pokój z narożnym oknem, łazienka oraz dostępna przez wiatrołap kotłownia. Poddasze użytkowe to strefa prywatna domowników, w której zostały zaprojektowane trzy doskonale doświetlona sypialnie z dużą ilością miejsca do wypoczynku, nauki lub zabawy i przechowywania. Pokój rodziców ma indywidualną garderobę, a dodatkowa, wspólna dla wszystkich garderoba dostępna jest z korytarza. Program poddasza uzupełnia łazienka z miejscem na wannę i prysznic. „Dom w malinówkach 21” to wygodny budynek, który należy także do kategorii: projekty domów tanich w budowie.
„Dom w papawerach” to projekt domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym i jednostanowiskowym garażem. Przyciąga wzrok swoją piękną formą w stylu nowoczesnej stodoły. Prosta bryła łączy w sobie wyjątkowy design, minimalizm i funkcjonalność. Dwuspadowy, bezokapowy dach wieńczy bryłę, doskonale współgrając z projektem elewacji – jasnym i szarym tynkiem oraz drewnianą, naturalną okładziną, a także z szerokimi przeszkleniami. Wejście główne do domu znajduje się w podcieniu, co jest wygodnym rozwiązaniem, docenianym zwłaszcza podczas deszczowej, czy zimowej aury. Parter „Domu w papawerach” to przestronna i efektownie otwarta na ogród strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią. Odpowiednio zlokalizowany kominek rozświetla wnętrze swoim blaskiem. Kuchnię wyznacza umownie barek śniadaniowy, który umożliwia domownikom wygodne korzystanie z przestrzeni, pozwalając na szybkie, poranne śniadanie i kawę. Na parterze znajduje się także łazienka oraz kotłownia z możliwością aranżacji pralni. Na poddaszu domownicy mają do dyspozycji dwie sypialnie dla dzieci oraz dużą sypialnię rodziców, w której przewidziano dwie garderoby. Atutem i ozdobą tej sypialni jest okazałe przeszklenie. Na osi schodów znajduje się łazienka.
„Dom w arletach 3 (E) OZE” to komfortowy projekt budynku od Pracowni ARCHON+, w którym przewidziano zastosowanie wentylacji mechanicznej oraz pompy ciepła jako źródła ogrzewania. Prosta konstrukcja bryły i dachu sprzyja sprawnej i ekonomicznej realizacji. Nowoczesna kompozycja wykończenia odpowiada aktualnym trendom, budynek efektownie prezentuje się w oprawie jasnego tynku oraz grafitowych i drewnianych akcentów. Odpowiednio rozmieszczone przeszklenia zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz i podnoszą walory dekoracyjne aranżacji. Atrakcyjnym oraz praktycznym rozwiązaniem jest przesuwny system otwierania drzwi tarasowych, łączących salon z zewnętrzną strefą relaksu. Dostęp do tarasu oferuje także zaprojektowana na parterze gościnna sypialnia, dysponująca miejscem na wygodne łóżko oraz pojemne szafy do przechowywania. W centralnej części strefy dziennej mieści się jadalnia, płynnie połączona z kuchnią, której program funkcjonalny wzbogaca pojemna spiżarnia. Obok wiatrołapu znajduje się łazienka z dużym, nowoczesnym prysznicem. Poddasze to wygodna strefa nocna, która obejmuje cztery sypialnie domowników, wśród nich pokój rodziców ma własną garderobę.
Zapraszamy na www.archon.pl
Napisz komentarz
Komentarze