Kiedy wykonać inseminację domaciczną?
Inseminacja domaciczna (IUI) jest często zalecana przez lekarzy przed zastosowaniem innej, bardziej zaawansowanej metody leczenia niepłodności – zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. IUI może być stosowana, gdy u pacjentów występują odpowiednie wskazania medyczne m.in. niepłodność o niewyjaśnionym pochodzeniu (idiopatyczna). W przypadku kobiet są to też problemy ze śluzem szyjkowym, owulacją lub z budową narządu rodnego. U mężczyzn z kolei niska liczba plemników albo inne nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu oraz zaburzenia wytrysku lub erekcji. Co więcej, inseminacja oferowana jest tym parom, które chciałyby skorzystać z nasienia dawcy w sytuacji, gdy u ich partnera zdiagnozowano azoospermię, czyli całkowity brak plemników, gdy ma on bardzo słabą jakość spermy i jest ona nieodpowiednia, aby wykorzystać ją do zapłodnienia, a także, jeśli mężczyzna jest obciążony schorzeniami genetycznymi.
Jak się przygotować do inseminacji?
Aby odpowiednio przygotować się do inseminacji domacicznej kobieta powinna wykonać biocenozę pochwy, wymaz w kierunku chlamydii, testy na obecność różyczki, toksoplazmozy, sprawdzić grupę krwi i zrealizować badania pod kątem HIV, HBc, HCV, HBsAg i VDR. Lekarz może też zalecić wykonanie badania drożności jajowodów. U mężczyzny oprócz badań wirusologicznych i grupy krwi należy dodatkowo zrobić badanie nasienia. Lekarze zazwyczaj przeprowadzają inseminację na cyklu stymulowanym. Co to oznacza dla pacjentki? Otóż musi przyjmować odpowiednie leki w formie tabletek lub zastrzyków w celu stymulacji jajników. Dzięki temu można uzyskać 2-3 pęcherzyki, a tym samym zabieg ma większe szanse na powodzenie.
Jak przebiega inseminacja?
Po rozpoczęciu stymulacji hormonalnej jajników następuje etap monitoringu cyklu, podczas którego kobieta musi odwiedzić placówkę ok. 2-3 razy. Na wizytach wykonywane jest badanie USG i weryfikacja wybranych hormonów, by ocenić wzrost i dojrzałość pęcherzyków. Gdy są już gotowe dochodzi do podania leku wywołującego owulację. A jak to wygląda w przypadku mężczyzny? Jego rolą jest oddanie nasienia ok. 2 godziny przed planowanym zabiegiem, które trafia do laboratorium, gdzie zostaje odpowiednio przygotowane. Sam zabieg inseminacja trwa kilka minut i nie jest bolesny, dlatego nie musi odbywać się w znieczuleniu. Cała procedura polega na wprowadzeniu nasienia do jamy macicy przy pomocy cienkiej rurki. Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu. Aby sprawdzić, czy wszystko się udało, należy wykonać badanie Beta-hCG z krwi po ok. dwóch tygodniach.
Gdzie wykonać inseminację w Poznaniu?
Specjalistycznym miejscem, gdzie można wykonać inseminację domaciczną, jest Klinika Bocian w Poznaniu mieszcząca się przy ul. Dąbrowskiego 77a. Ośrodek posiada zespół fachowców ds. leczenia niepłodności, którzy codziennie wykonują zabiegi wspomaganego rozrodu. Dysponuje również doskonale wyposażonym laboratorium diagnostycznym i embriologicznym oraz salami zabiegowymi.
W celu umówienia się na wizytę z lekarzem, który przeprowadzi kwalifikację do zabiegu, można kontaktować się bezpośrednio z Kliniką Bocian w Poznaniu, dzwoniąc pod numer telefonu: +48 85 744 77 00 lub pisząc na adres mailowy: [email protected].