Starsi czytelnicy pewnie jeszcze pamiętają jak na początku XXI wieku w służbie policji spotkać można było i nyski i polonezy. W ostatnich dwóch dekadach zmienił się nie tylko policyjny tabor, ale i broń, sprzęt czy metody wykrywania przestępstw. A według samej policji Polacy dobrze oceniają ich pracę. Policja powołuje się na dane CBOS, wg których 72 procent Polaków dobrze ocenia jej pracę.
Z zasady jakość ich pracy zmienia się na lepsze, mimo, że zdarzają się wpadki, i to również te spektakularne. Ale opinie i wrażenia to jedno, liczy się skuteczność. A informacje o tej skuteczności zebrał Urząd Statystyczny.
W Wielkopolsce w 2000 roku doszło do ponad 100 tysięcy przestępstw
W 2021 tych przestępstw było już tylko 67 tysięcy
To spadek o 35 procent. Ma to związek m.in. z rozbiciem dużych grup przestępczych działających w Polsce, zmniejszyła się liczba przestępstw rozbójniczych, kradzieży aut czy napadów. Dlaczego?
Zwiększenie skuteczności pracy policji sprawiło, że zawód przestępcy stał się obarczony coraz większym ryzykiem.
W 2000 roku wykrywalność sprawców przestępstw w Wielkopolsce wynosiła 47 procent. Oznacza to, że niewielka, ale jednak większość była bezkarna.
W 2021 roku wykrywalność wzrosła do ponad 73 procent. Więc tylko, co czwarty przestępca mógł dalej cieszyć się bezkarnością. Ryzyko odsiadki znacznie wzrosło.
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad w Wielkopolsce liczba przestępstw spadła o 35 procent. O tyle samo wzrosła wykrywalność przestępców.
Napisz komentarz
Komentarze