Przez całe dekady okolice Adamowa i Warenki to był księżycowy krajobraz, z ogromnymi kraterami i maszynami do wydobycia węgla brunatnego. Obszar ten był w praktyce wykluczony z działalności społecznej, a o rekreacji czy turystyce nie było mowy. To się zmieni, bo starą technologię wydobycia węgla zastępują farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, a ogromne kratery zalewane są wodą, tworząc nowe zbiorniki wodne.
W czasie działalności Elektrowni Adamów i Kopalni Adamów nastąpiły liczne zmiany w układzie hydrograficznym regionu. W ciągu ostatnich 60 lat przełożono koryta rzek, wybudowano kanały, dokonywano przerzutów wód między zlewniami i odprowadzano wody z odwodnienia odkrywek kopalni do rzek. W styczniu 2021 roku zakończona została działalność wydobywcza w PAK KWB Jednym z kierunków rekultywacji jest rekultywacja wodna wyrobisk pokopalnianych, która przyczyni się do utworzenia zbiorników: Adamów Pośredni, Adamów Końcowy, Koźmin, Głowy oraz Koźmin Końcowy. Niesie to ze sobą korzyści, nie tylko dla środowiska wodnego i otaczającego krajobrazu, ale także pozwoli na wykorzystanie zbiorników do pełnienia funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych, zapewniając bezpieczeństwo całego układu wodnego. - informuje Paweł Szadek, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska ZEPAK.
Portal turek.net.pl informuje, że 19 stycznia radni Gminy Turek zatwierdzili odpowiednie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które umożliwią rekultywację terenu po kopalni Adamów.
Na obszarze blisko 70 hektarów powstanie sieć nowych zbiorników wodnych z plażami i niewielkimi portami. Przy ich nabrzeżach ZEPAK wybuduje infrastrukturę drogową, ścieżki rowerowe, place zabaw, infrastrukturę sportowo – rekreacyjną, powstanie tam też osiedle domków letniskowych i jednorodzinnych. Takich budynków będzie tam 270.
Cały proces rekultywacji Adamowa podzielony jest na III etapy i potrwa kilka lat.
Napisz komentarz
Komentarze