Do zdarzenia doszło w czwartek, 2 lutego po 18:00. W jednym z budynków mieszkalnych doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym.
Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przewietrzeniu pomieszczeń. Następnie rota zabezpieczona w szelki asekuracyjne oraz w aparaty ochrony układ oddechowego przy pomocy podnośnika hydraulicznego udała się na dach budynku w celu wygaszenia palącej się sadzy oraz przeczyszczenia przewodu kominowego. Jednocześnie druga rota strażaków wyposażona sprawdziła ściany wokół komina wewnątrz budynku. Sprawdzono także ewentualną obecność tlenku węgla przy pomocy miernika wielogazowego – nie stwierdzono zagrożenia - relacjonuje mł. kpt. Hubert Pietroń z PSP w Kaliszu.
W poniedziałek, 30 stycznia doszło do podobnego zdarzenia w miejscowości Nędzerzew w gminie Opatówek. Tam pożar sadzy został ugaszony przez właściciela budynku przed przybyciem zastępów. Na dachu budynku znajdowała się instalacja fotowoltaiczna, inwerter instalacji fotowoltaicznej został odłączony przez właściciela posesji. Niemniej jednak w wyniku pożaru sadzy w kominie doszło do okopcenia i nadpalenia drewnianej konstrukcji dachu a spod blachy trapezowej stanowiącej przekrycie dachu wydobywał się dym.
Pożar sadzy w kominie - jak go uniknąć
Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.
Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.
W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:
- niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
- wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
- zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.
UWAGA!
Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.
Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.
Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?
- Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
- Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.
Jednak nawet regularne czyszczenia przewodów odprowadzających spaliny mogą nas nie uchronić przed pożarem sadzy, w sytuacji, gdy nagminnie spalamy w piecu zabronione odpady. Powstający na ściankach przewodu spalinowego osad może być trudny do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem dalszego bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej może być w takim przypadku wymiana komina.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami czyszczenie komina powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał. Warto pamiętać o tym nie tylko dlatego, żeby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim, by zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Jak zrobić to samemu?
Czyszczenie komina powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej cztery razy w roku. To wymóg, który na właścicielach domów jednorodzinnych kładzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Obowiązkową kontrolę przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych należy też przeprowadzać przynajmniej raz w roku, zgodnie z ar
Napisz komentarz
Komentarze